Kayısıya Sahip Çıkılmadı

Şire Pazarı’nı ziyaret eden CHP İl Başkanı Enver Kiraz, burada kayısı ile ilgili sorunları dile getirdi.

Kayısıya Sahip Çıkılmadı Malatya Ekonomi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Enver Kiraz, AK Parti'nin kayısı üreticisinin sorunlarına sahip çıkmadığını söyleyerek eleştirilerde bulundu.

Şire Pazarı’nı ziyaret eden CHP İl Başkanı Enver Kiraz, burada kayısı ile ilgili sorunları dile getirdi.

Malatya’nın dünyanın en önemli kayısı üretim merkezi olduğunu, kayısının Malatya ekonomisinin bel direği olduğunu belirten Enver Kiraz, "Kayısı için halen bir devlet politikasının oluşturulmamış olması, kayısı için bir taban fiyatın belirlenememesi, sağlıklı bir pazarın oluşturulamaması, temel bir politikanın olmaması, her yıl kayısı üreticisini ciddi sıkıntılarla karşı karşıya bırakmaktadır" dedi.

Bu yıl vahim bir sıkıntı ile karşı karşıya kalındığını kaydeden Kiraz, şöyle konuştu: "AK Parti, bir gerçeğin yine hayal olmasını sağlamıştır. Hükümet dünya markası kayısıyı ayaklar altına almayı başarmıştır. Kayısı yerlerde sürüklenmektedir. Kayısı üreticisi geçen yıl 40 -50 kuruşa meyve fabrikalarına sattığı kayısıyı bu yıl 20 kuruştan dahi satamamaktadır.

Geçen yıl 5-6 TL olan kuru kayısı fiyatı bu yıl 2- 2,5 TL’ye düşmüştür." Hükümeti kayısı üreticisine sahip çıkmamakla suçlayan Kiraz, kayısı üreticisine destek verilmesi gerektiğini vurguladı. Kiraz, kayısıdaki vahim tablonun sorumlusunun AK Parti olduğunu söyledi. 

KAYISI ÜRETİCİSİ KARA KARA DÜŞÜNÜYOR

Malatya’nın dünyaca meşhur kuru kayısısının fiyatı bugünlerde taban yapınca, üretici kara kara düşünmeye başladı.

Ticaret Borsası verilerine göre, birinci kalite kuru kayısı 27 Haziran 2012’de 6,5 TL’den satılırken, bu fiyat 3 Temmuz 2012’de 6 TL’ye, 9 Temmuz 2012’de 5 TL’ye, 12 Temmuz 2012’de 4,5 TL’ye ve 25 Temmuz’da 4 TL’nin altına düştü.

Bu yıl tahmini yaş kayısı rekoltesi 600 bin ton, kuru kayısı rekoltesi de yaklaşık 150 bin ton olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından açıklanmıştı. Rekolte yüksekliği nedeniyle ıskarta denilen meyve suyu fabrikalarına verilen yaş kayısı, meyve suyu fabrikaları tarafından kilosu 20 kuruşa alınırken, bunun işçi parasını dahi çıkarmadığı belirtildi. Rekolte yüksekliği ve ihracatın artmaması nedeniyle fiyatların düştüğünü söyleyen üreticiler, ihracatın ve iç tüketimin arttırılması gerektiğini vurguladılar.

Kayısının toptan alınıp satıldığı Ticaret Borsası’nda ise bugünlerde birinci kalite kuru kayısının 4 TL’nin altında satıldığı ifade edildi. Ticaret Borsası ilgilileri, henüz kuru kayısı piyasasının oturmadığını ifade ederek, "Belli bir aşamadan sonra fiyatlar oturur. Fiyatların oturmadığı bu günlerde üretici mecbur kalmadıkça pazara kuru kayısı getirmesin" diye konuştular.
Malatya’nın kuru kayısısı nedeniyle ülke ekonomisine yılda 350-400 milyon dolar döviz girdisi sağlanıyor. Kuru kayısı üretiminin yüzde 90’ını ihraç eden Malatya’da, 50 bin aile kayısıdan geçimini temin ediyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 617
Bu Ay : 6597
Toplam : 6597

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom