Kayıp Şehrin Giriş Aslanları

Malatya'nın Darende ilçesine bağlı Yenice köyünde bulunan Aslantaş heykeller Hitit dönemi eserlerinden olduğu ve kayıp Hitit şehirlerinden birinin kapısı olduğu düşünülüyor

Kayıp Şehrin Giriş Aslanları Malatya İlçe

 Malatya'nın Darende ilçesine bağlı Yenice köyünde bulunan Aslantaş heykelleri için kazı yapılacağı bildirildi.

Malatya Valiliği Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu Başkanı (KUDEB) Sanat Tarihçisi Levent İskenderoğlu’nun başkanlık edeceği kazı hakkında şu bilgiler verildi:

"Köye üç kilometre uzaklıkta yer alan mevkide bulunan kaya taşı Aslantaş heykellerinin Hitit dönemi eserlerinden olduğu ve kayıp Hitit şehirlerinden birinin kapısı olduğu düşünülüyor. Milattan önce 1500-2000'li yılların başında yontulduğu tahmin edilen ve Hitit İmparatorluğu dönemine ait olduğu sanılan Aslantaş heykelleri; Yenice köyünde kuzey güney yönünde ayakta durur vaziyette ve kaya taşının yontulmasıyla yapılmış. Aralarında yaklaşık olarak 4 metre civarında mesafeler bulunan heykeller, birbirlerine paralel olarak, başları kuzeye bakar şekilde. Taştan yapılan heykellerin her biri yaklaşık olarak 4-5 ton ağırlığında. Geç Hitit Dönemi şehir devletlerinden biri olan ve tarihi Hitit kitabelerinden öğrenilen Malatya'nın; M.Ö. 1750 yıllarında, Hitit kralları II. Mursilis, Muvatalli ve III. Hattusilis dönemlerinde Kuzey Suriye ile Anadolu arasında önemli yol kavşağında olması nedeniyle Hitit birliğine girdiği ve bir Hitit şehri olduğu sanılmaktadır."

"Ağustos ayında başlayacak olan kazılar, 15-20 gün sürecek ve Aslantaş heykellerinin çevresinde kalan bölümlerde 3-4 noktada çalışma yapılacak. Bu çalışma ile bölgenin pek çok kayıp Hitit şehrinden birisinin olup olmadığı tespit edilecek" diyen İskenderoğlu, "Hititlerin şehirlerinin girişine insan başlı, aslan gövdeli, kartal kanatlı sfenks ya da girişin iki tarafına aslan figürü koydukları bilindiğinden, Yenice'de bulunan 2 aslan figürünün bir şehrin girişindeymiş gibi yan yana durması, 2 metreyi bulan yükseklikleri kayıp Hitit şehri tezini güçlendiriyor. Malatya Arkeoloji Müzesi yöneticileri ve Türkiye'nin önemli akademisyenlerinin yürüteceği kazı soncunda burası turizme kazandırılacak" ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 2
Bugün : 260
Bu Ay : 4661
Toplam : 4661

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom