Üreticide, Satıcıda Mağdur

Yaş kayısı üreticiyi mağdur ettiği gibi satıcıyı da mağdur ediyor. Rekolte fazlalığı nedeniyle bu yıl fiyatı düşük olan kayısı, üreticinin alın terini karşılamıyor.

Üreticide, Satıcıda Mağdur Malatya Haber

Bu yıl kayısının rekoltesinin çok olması nedeni ile fiyatlar düşüşe geçti. Kayısı satıcıları kayısının bol olması nedeni ile “Talep çok ama fiyatların düşmesi bizleri de üreticiyi de etkiliyor. Yaş kayısı en çok il dışına gönderilmek için alınıyor.

Havalarında sıcak olması nedeni ile Malatya'dan İstanbul'a kayısı 2-3 günde gidiyor. İstanbul'a gidene kadar da zaten kayısı sıcaklardan dolayı yumuşadığı için bizler zor durumda kalıyoruz. Kayısının kilosunu, cinsine ve kalitesine göre 1,5-3 TL’den satıyoruz. Anlaşmalı kargolarla gönderdiğimiz için nakliye biraz ucuz oluyor, ama yine de ne bizi ne kayısı üreticisini nede kayısı alıcısını memnun ediyor.” dedi.

Bu arada, bu yıl yaş kayısı rekoltesi yaklaşık 600 bin ton, kuru kayısı rekoltesi de 150 bin ton dolayında beklenirken, rekolte yüksekliği ve ihracat imkanının fazla olmamasından dolayı fiyat düşüklüğü yaşanıyor. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 753
Bu Ay : 2335
Toplam : 2335

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom