Özelde Çalışan Kadınların Sorunları

Özel sektörde çalışan bayanla aynı ortamı paylaşan erkekler belli periyotlarla eğitimden geçirilerek iletişim dersi verilmesi kararlaştırıldı.

Özelde Çalışan Kadınların Sorunları Malatya Ekonomi

Malatya İl Genel Meclisi Temmuz ayı toplantıları tamamlandı.

İl Özel İdaresi Salonu’nda Naci Şavata’nın başkanlığında düzenlenen temmuz ayı son toplantısında, özel sektörde çalışan bayanların durumuyla ilgili rapor ve Kilise’ye tahsis edilecek alan konuları ele alındı.

İl Genel Meclisi Kadın Hakları ve Eşitlik Komisyonunda görüşülüp rapora bağlanan, Özel Sektörlerde çalışan kadınların sorunları ile ilgili raporun okunup kabul edildi.

Kadın Hakları ve Eşitlik Komisyon Başkan Nuri Karadaş, Başkan Vekili Nebi Yiğit, Üyeler Hüseyin Şahin, Vehbi Öz, Hilmi Saltıkalp’ın iştiraki ile 5 gün bir araya gelerek toplanıldı.

İl Genel Meclis üyeleri Mehmet Ali Doğan, Battal Tuncal, Nuri Karadaş, Ali ihsan Topal, Mehmet Şireci, Hacı Bayram Özbay’ın Meclis Divanına sunmuş olduğu önergede, Özel Sektörlerde çalışan kadınların sorunlarını yerlerinde görerek çözüm yollarının bulunması için bireylerle görüşülerek kapsamlı araştırma yapılması talep edilmişti.

Kadın Hakları ve Eşitlik Komisyonu’nun hazırladığı raporda şunlar belirtildi: “İl Meclisinin aldığı karar gereği Özel sektörde çeşitli iş alanlarında çalışan kadınlar ile yapılan mülakatlar neticesinde Özel sektörde çalışan kadınların iş hayatında karşılaştıkları problemler ve çözüm önerileri maddeler halinde sıralanmıştır.

Çalışan bayanla aynı ortamı paylaşan erkekler belli periyotlarla eğitimden geçirilerek (iletişim dersi verilmeli) Özel sektörde bazı durumlarda uygulanmak zorunda kalınan bayanlara gece mesaisi uygulanmamalı zorunlu mesai uygulaması gerektiği durumlarda ise evli bayanlar bundan muaf tutulmalı, İş yerlerinde kreş açılması için konulan 150 çalışan bayan sınırı daha aşağı çekilmeli, Çalışma ortamlarında iklimlendirme eksikliği giderilmeli, Özel sağlık sektöründe çalışan kadınların işleri çok ağır, 2. Organizedeki ulaşım problemleri ciddi boyutlarda. Minibüs ve otobüs seferleri konulmalı, Özel sektördeki firmaların SGK tarafından denetimleri artırılmalı, çalışanların hakları aranmalı, Çalışma hayatı ve çalışanın hakları konusunda kadınlarda bilinç artırıcı eğitimler düzenlenmeli.” 

Bu arada, toplantıda, Merkez Çavuşoğlu Mahallesi’nde bulunan Taşhoron Kilisesi alanında bulunan İl Özel İdaresi7ne ait yaklaşık 500 metre yerin, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsisi teklif de kabul edildi.

Taşhoron Kilisesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı imkanları ile restore edilecek. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 159
Bu Ay : 159
Toplam : 159

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom