Türkiye Enerji Borsası Kuruluyor

Avrupa Enerji Borsası (EEX) ile Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) arasında Türkiye’de bir organize enerji piyasası kurulması için işbirliği yapılması konusunda mutabakat protokolü imzalandı.

Türkiye Enerji Borsası Kuruluyor Türkiye-Dünya

Türkiye, stratejik açıdan önemli coğrafi konumuyla, Güneydoğu Avrupa ile Asya bölgeleri arasında bulunan en büyük ve en dinamik enerji pazarlarından birini oluşturuyor. 

EEX Mali İşler Yöneticisi (CFO) Iris Weidinger Avrupa Enerji Borsası’nın son on yılda güvenli ve gelişmiş bir takas altyapısı, uluslararası işbirlikleri ve şeffaf standartları da kapsayan enerji ticaretine ilişkin birçok hukuki düzenleme, teknik altyapı ve operasyonel işletim çerçevesi oluşturduğunu belirtti. Weidinger “EEX ve EPEX SPOT olarak Türkiye enerji piyasasının gelişimine katkı sağlamaktan ve bu alandaki uzmanlığımızı Türk iş ortaklarımızla paylaşmaktan memnuniyet duyuyoruz” dedi.

TEİAŞ Genel Müdür Kemal Yıldır ise imzalanan bu protokolle ilgili olarak şunları söyledi; "TEİAŞ'ın ulusal ve teknik uzmanlığı ile EEX'in piyasa işletim uzmanlığını buluşturuyoruz. Bu önemli işbirliğinin, Türkiye elektrik piyasasının gelişimini teşvik edeceğine ve destekleyeceğine inanıyoruz’’.

İmzalanan mutabakat zaptına ilişkin T.C Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, “Asya ve Avrupa arasında köprü olan Türkiye, bu bölgede bir referans fiyat oluşturma potansiyeline sahip. Likit spot ve türev piyasaları barındıran bir Türkiye Enerji Borsası’nın kurulması, enerji piyasasının liberalleşmesi ve elektrik piyasalarının daha da büyümesi için büyük önem taşıyor” dedi.

Avrupa Enerji Borsası, son on yılda enerji ticaretine ilişkin hukuki düzenleme, teknik alt donanım ve operasyonel işletim çerçevesi oluşturmanın yanısıra, güvenli ve çok gelişmiş bir takas altyapısı, uluslararası işbirlikleri ve şeffaf standartlar geliştirmiştir.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 1052
Bu Ay : 7136
Toplam : 7136

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom