Yaşlı ve Hasta Bakımı Sertifika Töreni

(SODES) kapsamında yürütülen “Yaşlı ve Hasta Bakımı” (YAŞBAK) kursunu başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikaları törenle verildi.

Yaşlı ve Hasta Bakımı Sertifika Töreni Malatya Kültür-Sanat

İl Halk Sağlığı Müdürlüğü'nde gerçekleştirilen törene İl Sağlık Müdürü Nail Umay, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Nebi Tepe, Yüksek Öğrenim ve Yurtlar Kurumu Müdürü Halil Karaman, Proje Koordinatörü Yılmaz Karaca, kurs öğretmenleri ve kursiyerler katıldı.

Programda konuşan Proje Koordinatörü Yılmaz Karaca, “Gençlerin enerjisi ile yaşlıların bilgi birikimini sevgi eksenli bir yapıda buluşturmayı amaçlayan Yaşlı ve Hasta Bakımı Projesi, sosyal programlara ilgi duyan, insan ilişkilerinde başarılı, hayatın en donanımlı dönemi olan yaşlılığı sevgiyle kucaklayıp sorunları ile baş edebilecek kişileri yetiştirmeyi planlamıştır.

Kapsamlı bir eğitim içeriği ile desteklenen programın uygulamalı bölümleri ile edinilen bilgilerin kalıcı ve uygulanabilir bir alan oluşturması düşünülmüştür. Öncelikle toplumun dezavantajlı kesimleri dikkate alınarak sosyal bütünleşmenin sağlanması hedeflenmiştir. Kursiyerler Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü sertifika programı içeriği kapsamında 400 saat teorik, 120 saat pratik eğitim olmak üzere toplam 520 saat eğitime tabi tutulmaktadır.

Yaşlı ve Hasta Bakımı elemanı yetiştirme konusunda tercih edilen hedef kitlemiz; Sağlık kurulu raporu ile özrü olmadığını ispat eden 20-40 yaş aralığında, en az ilköğretim mezunu, adli sicil kaydı temiz olan bay ve bayan kişiler arasında seçilmiştir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından yardım alan veya Ailesi yardım alanlar Öncelikle tercih edilmiştir” dedi.

İl Sağlık Müdürü Nail Umay ise, “Avrupa'da olduğu gibi ülkemizde de yaşlı nüfus hızla artmaktadır. Şuanda 7-8 milyon olan yaşlı nüfusumuz, 2025 yılında 12 ile 15 milyon arasına çıkması bekleniyor. Profesyonelleşmiş hasta bakım ihtiyacı hızla artmaktadır. Bu noktada kurumsal hizmet veren merkezler olduğu kadar yetişmiş nitelikli insan gücü de hızla artmaktadır.

Her insan için değişik mana ifade eden yaşlılık hayatın çok özel bir dönemidir” ifadelerini kullandı.
İl Sağlık Müdürü Nail Umay, daha sonra 30 kursiyere sertifikalarını verdi. Kurs birincisine ise çeyrek altın verildi. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 16
Bugün : 872
Bu Ay : 5762
Toplam : 5762

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom