Bayat Ekmek Toplama Kutusu Oluşturuldu

Türkiye genelinde bir günde 10 milyon ekmeğin çöpe gitmesine tepki gösteren Malatyalı esnaf, bayat ekmek toplama kutusu oluşturdu.

Bayat Ekmek Toplama Kutusu Oluşturuldu Malatya Haber

Malatya'nın Tecde Mahallesi’nde esnaflık yapan, sosyal ve kültürel projeleri ile tanınan Ali Yiğit, bayat ekmek toplama kutusu yaparak ekmeklerin çöpe atılmasını önlemeyi amaçladığını belirtti. "Gönül ister ki, bir ekmek dahi israf edilmesin" diyen Ali Yiğit, "Gönül ister ki herkes yiyebileceği kadar ekmek alsın ve ekmeği bayatlatmasın. Ancak şu bir gerçek ki; bütün uyarılara rağmen maalesef ekmek israfının önüne geçilemiyor. Türkiye genelinde ortalama olarak günlük 10 milyon ekmek çöpe gitmektedir" şeklinde konuştu.

Malatya’da da ekmeğin çöpe atıldığını gözlemlediğini, bunun önüne geçmek için bayat ekmek toplama kutusu yaptığını belirten Yiğit, "Tecde Mahallesi’nde bulunan iş merkezi önüne bayat ekmek toplama kutusu yerleştirdim. Vatandaşlar bayat ekmeklerini bu kutuya bırakıyor. Kutuya bırakılan bayat ekmekler ise hayvan sahipleri tarafından bu kutudan alınıyor ve hayvanlara yediriliyor" dedi.
Asıl amacının bu uygulamanın Malatya geneline yayılması olduğunu söyleyen Yiğit, genelde site bölgelerinde ve apartman dairelerinin bulunduğu alanlarda böyle bir uygulama başlatılması halinde çok verim alınacağını kaydetti. Site veya apartman sakinlerinin site önüne konulan bayat ekmek toplama kutularına bayat ekmeklerini bırakmasını ve hayvan sahibi olanların da bu kutulardan bayat ekmekleri alabileceklerini dile getiren Yiğit şöyle konuştu:

"Birkaç belediyede bunun gibi örnekler var. Belediye yapmış olduğu hizmetle bayat ekmek toplama kutularını sitelere dağıtıyor. Vatandaş bu kutulara bayat ekmeklerini bırakıyor. Daha sonra bayat ekmekler toplanıyor. Ya hayvan sahibi olan besiciler alıyor veya belediyenin hayvan barınaklarında hayvanlara veriliyor."

"Ekmek nimettir israf haramdır" sloganı ile başladığını belirten Ali Yiğit, sözlerini şöyle tamamladı:
"Madem ekmek israfının önüne geçilemiyor, öyleyse hiç olmazsa ekmeklerimiz çöpe gitmesin. Vatandaşlar mahallelerinde veya sitelerinde birleşerek, belirledikleri yerlere bayat ekmek toplama kutusu koyabilirler. Bu uygulama genele yayıldığında bayat ekmek toplayan hayvan sahipleri, bayat ekmek toplama kutularındaki ekmek toplama işini periyodik hale getirecek ve bayat ekmekleri toplayacaklardır." 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 89
Bu Ay : 15137
Toplam : 15137

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom