Çocuk Ölümlerinin Temel Sebebi

Niğde İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Rıza Erdoğan, 'İshalli Hastalıkların Önlenmesi ve Ağızdan Sıvı Tedavisi Haftası' ile ilgili bir yazılı basın açıklaması yaptı

Çocuk Ölümlerinin Temel Sebebi Malatya Yaşam-Sağlık

Dünyada her yıl beş yaşın altındaki yaklaşık 2.2 milyon çocuk ishal nedeni ile öldüğünün altını çizen Erdoğan, ishalin yaz aylarında yükselen hava sıcaklıkları ile birlikte daha çok artış gösterdiğini belirtti.

Erdoğan, “Doğada insan ve hayvan dışkıları ile kirlenen sularda hastalığa yol açan gözle görülemeyen bakteri ve mikroplar bulunmaktadır. Yalnızca içme sularımız değil kullanma sularımızın da temiz olmaması nedeni ile mikroplu suları vücudumuza alırız. Ayrıca mikroplu sularla yıkanmış gıdaların tüketilmesi ve sıcak ortamlarda çabuk bozulabilen yiyeceklerin tüketilmesi ile birlikte yaz ishalleri ortaya çıkmaktadır. Mikroplar ağız yolu ile alınarak bağırsaklara ulaşmaktadır. Mikropların bir kısmı barsak duvarında iltihap oluşturarak, bazen de bağırsakta iltihap yapmadan salgıladıkları toksin denilen zehirli madde etkisi ile su ve tuz geçişini artırarak ishale neden olmaktadır.” diye konuştu.

Erdoğan, ishalin belirtileri ile ilgili olarak şunları söyledi:

“İshalin en önemli belirtileri arasında dışkılama sayısının artması ve dışkı özelliğinin değişmesi gelmektedir. Dışkı cıvık görünümde olabildiği gibi, sümüksü, kanlı, iltihaplı ve su gibi olabilmektedir. İshalin Nedenleri ise, Barsak enfeksiyonları, Virüsler, bakteriler, parazitler ve diğer mikroplar, Gıda zehirlenmesi, Diş çıkarma, Bazı gıdalara karşı hassasiyet (alerji), Gereğinden fazla meyve ve meyve suyu (özellikle elma ve üzüm) tüketimi ve diğer ishal yapıcı gıdalar, Antibiyotik tedavisi, üst/alt solunum yolu enfeksiyonları, doğuştan metabolik hastalıklar da ishal nedeni olabilir.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 833
Bu Ay : 4631
Toplam : 4631

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom