Rize'de 'Çay Demleme' Yarışmasi

Dünyada ilk kez Rize’de “çay demleme” yarışması yapıldı. Yarışmanın birincisine 12 bin TL değerinde 1 ton kuru çay hediye edildi.

Rize'de 'Çay Demleme' Yarışmasi Türkiye-Dünya

Dünyada ilk kez Rize’de, Rize Ticaret Borsası tarafından düzenlenen “çay demleme” yarışması düzenlendi. Hafta için yapılan elemelerin sonunda finale 6 yarışmacı kaldı. Finalistler, bugün Rize Belediyesi Yaz Spor Şenliği'nde birinci olmak için yarıştı. ABD'li yazar Katharine Branning'in de aralarında olduğu ve çoğunluğunu çay tadımcılarının oluşturduğu 6 kişilik jüri; Murat Alhan, Ali Rıza Tevetoğlu, Mehmet Akif Atagül, Şaban Çolak, Şenol Sadıkçı ve Şervet Turhanlı isimli altı yarışmacıların demlediği çayları tattı. Binlerce kişinin izlediği yarışmada jüri, çayları tadarken, servis şekillerine de dikkat ederek puanlama yaptı.

Yarışma devam ettiği sırada bir konuşma yapan Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, Türk çayının dünyanın en kaliteli çayı olduğunu, dünya çay piyasasında hak ettiği yeri alacağına inandığını söyledi. Çaykur Genel Müdürü İmdat Sütlüoğlu ise, en iyi çayın tozlu çaydan demlendiğini, demlemeden önce çay yıkama işleminin yanlış bir uygulama olduğunu ifade etti.

Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, üretim ve sanayi aşamasında Türk çayının dünyanın en kaliteli çayı olduğunu, tek sıkıntının tanıtım olduğunu, bu tip yarışmalarla Türk çayını dünyaya tanıtmayı hedeflediklerini söyledi. Erdoğan, hazırladıkları Avrupa Birliği projesi ile çay demleme ve servis uzmanları yetiştireceklerini ve bu insanları Türkiye’nin dört bir yanına göndereceklerini sözlerine ekledi.

Çay tadım işlemi sürerken Rizeli sanatçı Selçuk Balcı tarafından bir konser verildi. Balcı, söylediği türkülerle binlerce kişiyi coşturdu.

Daha sonra, “Bir Çay Daha Lütfen” isimli kitabı ile Türk çayının tanıtımına katkıda bulunan ABD'li yazar Katharine Branning'e, Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı tarafından 'fahri hemşehrilik beratı' verdi.

Jüri; 6 yarışmacı arasından Murat Alhan’ı birinci., Servet Turhanlı’yı ikinci ve Şenol Sandıkçı’yı üçüncü seçti. Birinci. olan yarışmacıya 1 ton, ikinci olan yarışmacıya 250 kilogram ve üçüncü olan yarışmacıya 200 kilogram kuru çay hediye edildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 225
Bu Ay : 4023
Toplam : 4023

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom