Her Yıl 40 Bin Kişi KOAH'tan Ölüyor

Türkiye'de her yıl 40 bin kişinin KOAH'tan hayatını kaybettiği bildirildi.

Her Yıl 40 Bin Kişi KOAH'tan Ölüyor Malatya Yaşam-Sağlık

Türkiye'de her yıl 40 bin kişinin KOAH'tan hayatını kaybettiği bildirildi.

Her yıl haziran ayının son haftasında kaliteli nefes almanın önemiyle ilgili farkındalık meydana getirmek amacıyla tüm dünyada nefes ölçüm etkinlikleri düzenleniyor. Türkiye'de de her sene farklı temalarda gerçekleşen aktivitelerin bu yılki teması "Spor ve Sağlık" oldu. Malatya dahil birçok ilde ücretsiz nefes ölçümü gerçekleştirildi. Türk Toraks Derneği tarafından konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'de Kronik Obstrüktif (Tıkayıcı) Akciğer Hastalığı'nın (KOAH) 3'üncü ölüm nedeni olduğu, her yıl 40 binden fazla ölüme neden olduğu belirtildi.

Bu nedenle erken teşhis ve tedavinin çok önemli olduğunun hatırlatıldığı açıklamada, "Türkiye'deki nefes darlığı ve solunum rahatsızlıklarıyla ilgili veri elde etmek ve ilk kontrolü gerçekleştirmek amacıyla yarından itibaren; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Diyarbakır, Elazığ, Malatya, Kayseri, Isparta, Tokat'ta nefes ölçüm aktiviteleri yapıldı" ifadeleri kullanıldı.

Nefes ölçüm testinin bir borunun içine güçlü bir şekilde üflenerek yapılan ve en fazla 10 dakika süren basit bir test olduğun aktarıldı. Özellikle 40 yaşın üzerinde olan, sigara içen, sık sık öksüren ve nefes darlığı çeken kişilerin mutlaka bu testi yaptırmaları gerektiği bildirilerek, "Bu test ile ilerleyici bir hastalık olan KOAH'a erken tanı koymak ve ilerlemesini önlemek mümkündür. Ayrıca astım hastalarının bir kısmı da bu testle teşhis edilebilmektedir.

Test sonucu nefes değerleri düşük çıktığında, mutlaka göğüs hastalıkları uzmanına başvurulması gereklidir. Nefes darlığı, nefes almada zorluk hissedildiği anda, birtakım aktivitelerden uzak durulur ve bu da kasların güçsüzleşmesine neden olur. Birçok hastalığı da beraberinde getirir. Eğer nefes darlığı hissediyorsanız, sık sık öksürüyorsanız, ilk muayenenizi yaptırmak için bulunduğunuz ildeki sağlık merkezine gidebilir ve nefes testinizi yaptırabilirsiniz" denildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 733
Bu Ay : 5927
Toplam : 5927

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom