Kiraz'da Kaliteyi Arttırma Projesi

"Kirazda Kaliteyi Artırma Projesi" ile 70 bin TL harcanarak Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ve Ziraat Odası'nın işbirliğiyle, kiraz bahçelerinde toplu olarak kiraz sineği mücadelesi yapıldığı bildirildi.

Kiraz'da Kaliteyi Arttırma Projesi Malatya Haber

Malatya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Ramazan Aytekin, kirazın çok kıymetli bir meyve olduğunu kaydederek, "Malatya meyveciliğin yoğun olarak yapıldığı bir ilimizdir. İlimizde turunçgiller ve zeytin dışında hemen hemen tüm meyveler yetiştirilmektedir. İlimiz genelinde kayısı, Yeşilyurtta dalbastı kirazı, Doğanşehir’de elma, Hekimhan’da ceviz, Doğanyol’da nar, Akçadağ’da armut, Arguvan’da kavun, Kale'de çilek, Arapgir ve Pütürge'de üzüm, ilimizin sembol meyveleridir" dedi.

Dalbastı kirazının renk, irilik, tat ve aroma açısından zevkle tüketilen ve aranan bir meyve olduğunu belirten Aytekin, "Diğer yıllara göre mevsimsel nedenlerden dolayı bu yıl rekolte düşük olup 400 ton civarındadır. Dalbastı kirazı ilçe ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır. Yüzde 80’i yurt dışına ihraç edilmekte olup yüzde 20'si iç piyasada tüketilmektedir.

Kiraz ağaçlarının büyük kısmının yaşlanması, kapama meyve bahçelerinin yetersiz olması, dalbastı kirazının önemli sorunlarının başında gelmektedir. Kapama kiraz bahçelerinin sayısının artırılması konusunda önemli çalışmalar yapılmıştır. Valimizin öncülüğünde hayata geçirilen Meyveciliği Geliştirme Projesi ile Yeşilyurt'ta 136 dekar alanda 30 adet örnek meyve bahçesi tesis edilmiştir" ifadelerini kullandı.
Aytekin, açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Malatya Valiliği İl Özel İdaresi'nin katkılarıyla hayata geçirilen 'Kirazda Kaliteyi Artırma Projesi' ile 70 bin TL harcanarak Yeşilyurt Kaymakamlığı'nın öncülüğünde Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ve Ziraat Odası'nın işbirliğiyle kiraz bahçelerinde toplu olarak kiraz sineği mücadelesi yapılmıştır. Kiraz sineği mücadelesinde zirai mücadele teknik talimatlarına ve Avrupa Birliği normlarına uygun zirai ilaçlar kullanılmıştır." 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 10
Bu Ay : 3454
Toplam : 3454

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom