Malatya Kayısısı Pazara Çıktı

Malatya’nın geçim kaynağı olan ve Türkiye’ye ciddi miktarda ekonomik girdi sağlayan yaş kayısı sebze pazarında yerini almaya başladı.

Malatya Kayısısı Pazara Çıktı Malatya Ekonomi

 Malatya’nın geçim kaynağı olan ve Türkiye’ye ciddi miktarda ekonomik girdi sağlayan yaş kayısı sebze pazarında yerini almaya başladı.

Mevsimin ilk yaş kayısısı kilosu 3 TL civarında perakendede satılıyor. Sebze pazarı esnafından Ömer Aydın, “Kayısı pazarı yeni başladı. Şu an yeni olduğu için satışlar fazla yok. Bir hafta içinde düzeleceğini bekliyoruz. Kilosu 2,5 liradan satıyoruz. Kale ilçemizin kayısıları. Açıklamalara göre kayısı bu sene çok. Malatya kayısısına talep çok. Kayısımıza destek çıkarsak kıymeti artar. Çiftçimiz, vatandaşımız, milletvekilimiz, pazarcısı olsun kayısıya önem verirsek kayısının talebi daha çok artar” dedi.

Pazar esnafından İsmail Yıldız ise ilk turfanda kayısıları getirdiklerini belirterek şunları söyledi: "Satışlarımız ilk gün olmasına rağmen iyi. Kayısılarımızı Kale ilçemizden getirdik. Turfanda kayısısı olduğu için fiyatlar biraz yüksek, ileriki günlerde düşecek. Kayısının kilosu şu an 3-4 liradan satılıyor. Haftaya 1 liraya kadar düşer. Kayısının bu sene fazla olması fiyatı düşürür.”
Yıldız, geçen günlerde Battalgazi Meslek Yüksek Okulunda serada yetiştirilen kayısı ile ilgili olarak ise “Dilbay ismi verilen kayısı ürün olarak satılmadı. Herhalde bir iki ağaç yetiştirip denediler” dedi.

Yıldız, pazar esnafının sıkıntılarını da dile getirerek şunları söyledi: “yabancı vatandaşlar arabaları ile buralara gelip alışverişini yapamıyor. Sabah halden gelen ürünlerimizi sırtımızda taşıyoruz.”

KİRAZ EL YAKIYOR

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesi’nin Dalbastı Kirazı pazarda satışa sunulurken, fiyatının ise cep yaktığı görüldü.

İlçede yetişen meşhur Dalbastı Kirazı’nın kilosu perakende 5 TL civarında işlem görürken, özellikle hediyelik olarak alanların daha fazla olduğu belirtildi.

Kiraz satıcısı Tekin Pekcan, bu yıl rekolte düşüklüğü nedeniyle fiyatın yüksek olduğunu söyledi.
Bekir Onbaşıoğlu ise, kilosunu 5 TL’den sattıkları Dalbastı Kirazı’nı bilenlerin fiyatına bakmadığını ifade edip, “Doğal Aspirin görevi yapan Kiraz yok satıyor” dedi.

Yeni piyasaya çıkması nedeniyle birinci kalitesi 5 TL’den satılan Dalbastı Kirazı’nın bu yıl ilçede rekoltesinin 600-700 bin kilo olduğu tahmin edilirken, önümüzdeki günlerde fiyatın düşmesinin beklendiği kaydedildi.

Kiraz alıcıları ise, aroması ve tadı ile meşhur Dalbastı Kirazı’nı yemenin yanı sıra, hediyelik olarak göndermek için de aldıklarını söylediler.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 910
Bu Ay : 2478
Toplam : 2478

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom