Çevre Düzeni Planı Kabul Edildi

1/ 25.000 ölçekli Malatya Çevre Düzeni Planı, İl Genel Meclisi’nin olağanüstü toplantısında kabul edilerek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderildi.

Çevre Düzeni Planı Kabul Edildi Malatya Haber

Malatya İl Genel Meclisi, Meclis Başkanı Naci Şavata başkanlığında olağanüstü toplanarak, İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nda rapora bağlanan 1/25.000 ölçekli Malatya Çevre Düzeni Planı’nı görüştü. Toplantıda İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Cercis Taşdemir, planın merkez ilçeyle birlikte toplam 5 ilçe, 14 belde ve 66 köyü kapsadığını belirterek, verimli tarım arazilerinin korunduğunu, şehrin doğu ve batı yönünde büyümesinin öngörüldüğünü, şehrin trafik sorununun çözümü için raylı sistemin getirildiğini belirtti.

Toplantıda söz alan CHP Grup Başkan Vekili Mustafa Mengüç, "Kent merkezi doğu-batı aksında gelişmeye yönlendirilmiştir. Bu karar doğru bir karardır. Ancak kent, ağırlıklı olarak batı koridoruna doğru yönlendirilmeli. Mevcut organize sanayi bölgesinin Malatya-Kayseri karayolu ile demiryolu arası tampon yeşil saha olarak bırakılmalı. Karayolları Genel Müdürlüğü’nün planladığı 650 kilometrelik Nevşehir-Diyarbakır otoyolu Malatya’dan geçmektedir. Bu otoyol ile kuzey çevreyolu arasındaki ilişki irdelenmelidir" diye konuştu.

İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürü Şaban Sağlam da, plan hakkında bilgi verdi.

Toplantıda, İmar ve Bayındırlık Komisyonu’nun "İlimiz İl Özel İdaresi ve Malatya Belediyesince, 5302 Sayılı İl Özel İdaresi Kanunu'nun 6. maddesi (b) bendindeki 'İl Çevre Düzeni Planı; valinin koordinasyonunda, büyükşehirlerde büyükşehir belediyeleri, diğer illerde il belediyesi ve il özel idaresi ile birlikte yapılır.

Çevre Düzeni Planı, belediye meclisi ile il genel meclisi tarafından onaylanır' hükmü gereği, doğuda Kale ilçesinden batıda Akçadağ ilçesine; güneyde Kaptaj bölgesinden kuzeyde baraj gölüne kadar olan yaklaşık 145 bin hektar, Malatya kent merkeziyle yoğun etkileşim içerisinde olan, hızlı büyüme ve gelişme eğilimi gösteren bölge için 1/25.000 ölçekli Malatya Çevre Düzeni Planı'nın onaylanmak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na gönderilmesi, komisyonumuzca uygun bulunmuştur" şeklindeki raporu kabul edildi. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 806
Bu Ay : 6786
Toplam : 6786

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom