Serada Kayısı Yetiştirildi

Fırat Kalkınma Ajansı'nın (FKA) maddi destekleriyle başlatılan ve Malatya İnönü Üniversitesi (İ.Ü.) Battalgazi Meslek Yüksekokulu tarafından yürütülen "Malatya Koşullarında Örtülü Kayısı Yetiştiriciliği Projesi" tanıtıldı.

Serada Kayısı Yetiştirildi Malatya Ekonomi

Battalgazi Meslek Yüksekokulu tarafından serada yetiştirilen Dilbay ismi verilen kayısı tanıtımına Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan İçen, FKA Genel Sekreteri Fethi Altunyuva, proje yürütücüsü ve İnönü Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Bayram Murat Asma, Ticaret Borsası Başkan Vekili Gürsel Özbey ile projede görev alan personel katıldı. Proje yürütücüsü Doç. Bayram Murat Asma yaptığı konuşmada, "Malatya’nın en önemli tarımsal ürünü kayısıdır.

Uzun süreden beri merak edilen serada kayısı yetiştiriciliği konusunda bir araştırma yapmanın faydalı olacağını düşündük. 2010 yılında FKA'ya sunulan projemiz, gerekli incelemeden sonra desteklenmeye değer bulundu. Paylaşacağımız bir diğer konu ise İ.Ü. Kayısı Araştırma Merkezi tarafından yürütülen ıslah çalışmaları sonucunda geliştirilen ve meyve hasatını yapacağımız Dilbay kayısı çeşidi, 13 Nisan 2012 tarihinde Tarım Bakanlığı tarafından tescil edilerek Milli çeşitler listesine dahil edilmiştir. Dilbay kayısı Malatya’nın en yeni sofralık kayısı çeşididir" ifadelerini kullandı.

FKA Genel Sekreteri Altunyuva da, "Ajansımız yaklaşık 2,5 yıldır bölgemizde hizmet vermektedir. Bizler desteklerimizde daha çok teklif çağrısı yöntemini kullanıyoruz. Doğrudan destek faaliyet programımız, bizim bu teklif çağrıları kapsamındaki projelerin detayında olmayan teklif çağrıları usulüyle yapmış olduğumuz destekler kapsamına girmeyen, böylece hem bütçe olarak hem de projenin süresi olarak daha cüzi imkanlarla gerçekleştirdiğimiz bir program" dedi.

Sofralık olan ve Hasanbey kayısısından 15 gün önce hasadı yapılan Dilbay kayısısının üretiminin yaygınlaştırılacağı belirtildi. Konuşmalardan sonra sera basına tanıtıldı. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 349
Bu Ay : 7495
Toplam : 7495

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom