Beydağı Sanat Günleri

Malatya’nın yerel şair ve yazarlarını tanıtmak amacıyla düzenlediği “Beydağı Sanat Günleri” programının konuğu Malatya Araştırmalar Derneği Başkanı Eğitimci-Yazar Kemal Deniz oldu.

Beydağı Sanat Günleri Malatya Haber

Kent Konseyi Fethi Gemuhluoğlu Salonu’nda düzenlenen programa, Şairler ve Yazarlar Çalışma Grubu Temsilcisi Adil Akkoyunlu, çalışma grubu üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Akkoyunlu, Beydağı Sanat Günleri programı ile her ay bir şair ve yazarı burada tanımanın ve tanıtmanın, çok büyük bir mutluluk olduğunu ifade etti. Şairler ve Yazarlar Çalışma Grubu üyesi, Gazeteciler Cemiyeti ikinci Başkanı, Malatya Araştırmalar Derneği Başkanı Kemal Deniz, Adil Akkoyunlu’ya ve katılımcılara teşekkür ederek, “Temennim bu programların artarak devam etmesidir” dedi.

Hayatını ve unutamadığı anılardan bahseden Deniz, eğitim hayatı boyunca birçok sıkıntıyla karşılamış olduğunu yazı yazmaya ise öğrencilik yıllarında başladığını söyledi. İlk olarak okullarda çıkan dergilerde öykü ve denemeler yazdığını belirten Deniz, Türkiye’nin özellikle Malatya’nın çalkantılı olduğu dönemlerde ise bir dönem esir hayatı yaşadığını bu zaman zarfında da yazılar yazdığını belirtti.

Malatya’nın yerel kültürünün global kültüre yenilmemesi için Malatya’nın değerlerinin ve kültürel unsurlarının yazılması gerektiğini vurgulayan Deniz, internetten elde edilen bilgilerin çoğunun dejenere edilmiş bir biçimde karşımıza çıktığını, bu nedenle kendi değerlerimizi mutlaka yazılı olarak muhafaza etmemiz gerektiğini dile getirdi.

Yerel kültürün unsuru olan şairlerin şiirlerini yazarken kendilerini ifade edecek kelimeler ve deyimler kullanmaları gerektiğini söyleyen Deniz, “Yerel kültürün harmanlanması milli kültürü oluşturur. Milli kültürün kaybolmaması yazar ve şairlerin elindedir” dedi.

Şair ve yazarların kendilerini sınırlamadan yazmaları gerektiğini vurgulayan Deniz, şair ve yazarların yerel dili ve kültürü bir sarraf gibi inceleyip kullanmaları gerektiğini söyledi. Malatya basın tarihi ile ilgili olarak da Türkiye de bir ilk olacak çalışmanın içinde olduğunu belirten Deniz, oluşturulacak 5 ciltlik çalışma neticesinde Malatya için kırılma noktası olan konulara da yer verileceğini ve bu bilgilerin birçok insanın işine yarayacağını açıkladı.

Programın sonunda yazmış olduğu şiirleri okuyan Kemal Deniz’e diğer şair ve yazarlarda eşlik ederek şiirlerini okudular. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 57
Bu Ay : 7694
Toplam : 7694

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom