Eğitim-Sen'den Yeni Sisteme Tepki

Ali Ekber Baytemur, 4+4+4 eğitim sistemine tepki göstererek, "Türkiye’de 1983-1985 Eğitim-Öğretim yıllarında beş yaş çocuklarının ilköğretime alınmaları denenmiştir.

Eğitim-Sen'den Yeni Sisteme Tepki Malatya Haber

Bu uygulamanın başarısızlıkla sonuçlanması üzerine hemen vazgeçilmiş olduğu hatırlanmalıdır" dedi.

Sendika binasında basın açıklaması yapan Baytemur, "2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılı’nda başlaması düşünülen 4+4+4 kademeli eğitim uygulamasının en çok eleştiri alan yönü, çocukların okula başlama yaşının 72 aydan 60-66 ay aralığına çekilmiş olmasıdır. Hiçbir bilimsel dayanağı olmayan bu düzenleme ile 60-66 ay aralığında olan çocuklar velisinin onayıyla, 66 ayını dolduran çocuklar ise zorunlu olarak 1. sınıfa kayıt yaptıracaktır.

Çocuk gelişimi ile ilgili bilimsel veriler, çocukların somut işlem dönemini 6-11 yaş olarak ortaya koymaktadır. 12 yaşından itibaren, çocukların soyut işlem dönemine geçmesi nedeniyle, öğrendikleri kavramların ve becerilerin düzeyinde bir farklılık olması doğaldır. 4+4+4 modelinin ilk kademesi çocukların somut işlem döneminin ortasına denk gelmektedir.

Bunun üzerine zorunlu eğitime başlama yaşının 5’e (60 ay) alınması, çocukların gelişimsel olarak önemli bir dönemi tamamlayamadan 9 ya da 10 yaşında ikinci kademeye geçmeleri, daha soyut ve üst düzey eğitim vermeyi amaçlayan ikinci kademeye gitmeleri anlamına gelmektedir. Bu durumun çocuklar üzerinde oluşturacağı olası olumsuz etkileri görmezden gelmek mümkün değildir" ifadelerini kaydetti.

Baytemur şunları söyledi:

"4+4+4 eğitim düzenlemesi ile ilköğretime başlama yaşı bir yıl öne alınırken, okul öncesi eğitime vurgu yapılmamış olması dikkat çekicidir. Yapılan araştırmalar, okul öncesi eğitim almış çocukların, bu eğitimi almamış akranlarına kıyasla hem ilköğretime daha iyi uyum sağladıklarını, hem de üst öğrenim basamaklarında daha başarılı olduklarını göstermektedir.

Dünyadaki birçok ülkede en az 72 aylık çocukların ilköğretime başlatılmaları ve ilköğretim öncesinde okul öncesi eğitim uygulamaları bir tesadüf değildir. Ayrıca, Türkiye’de 1983-1985 Eğitim-Öğretim yıllarında beş yaş çocuklarının ilköğretime alınmaları denenmiştir. Bu uygulamanın başarısızlıkla sonuçlanması üzerine hemen vazgeçilmiş olduğu da hatırlanmalıdır." 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 841
Bu Ay : 4398
Toplam : 4398

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom