Sanat Sokağı Çalışmalarını Değerlendirdi

Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran, Sanat Sokağı ile ilgili çalışmaları değerlendirdi.

Sanat Sokağı Çalışmalarını Değerlendirdi Malatya Haber

Malatya Kongre ve Kültür Merkezi yanında inşa edilen Malatya Kültür Sokağı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Vali Ulvi Saran, "Malatya cadde ve sokaklarını kaplayan geleneksel Malatya Evleri ortadan kalktı. Çok az sayıda, binaların aralarında sıkışmış birkaç ev kaldı.

Eski yapılar, tarih ve mimari birbirleriyle irtibatlı olan ve muhafaza edilmesi gereken değerlerdir. Bu açıdan bakıldığı zaman dünya kentlerinin hemen hemen hepsinde eski mimarinin örnekleri bulunur ve bu mimariler göz bebeği gibi korunur. Türkiye’de hızlı şehirleşme var. Şehirlerin bu tür mimari dokusunu çok hızlı bir şekilde eritiyor ve ortadan kaldırıyor.

Bu, sadece Malatya’nın değil, tüm şehirlerin kaderi. Malatya’ya gelen yerli ve yabancı turistler, -eski Malatya’yı görelim- dediği zaman ne yazık ki bir sokak bütünlüğü yada bir mahalle bütünlüğü ve tamamen eski Malatya evlerinden oluşan evleri görme şansına sahip değiller. Bizler de Malatya’da restore edip -işte burası eski Malatya evleridir- diyebileceğimiz yer yok ve biz de bunları -sıfırdan inşa edelim- dedik. Tabii evleri yapıp öyle bırakmayacağız.

Resim, müzik, fotoğraf ve el sanatları gibi birçok fonksiyon yükleyeceğiz. Yapılan eserler hem sergilensin hem de gelen yerli ve yabancı ziyaretçilere bu eserleri geleneksel Malatya mimarisi ortamında sunmak için bu Malatya Kültür Sokağı'nı yaptırmak istedik” dedi. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 737
Bu Ay : 1255
Toplam : 1255

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom