Bakan Kılıç, Tansiyonun Düşmesini İstiyor

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, futboldaki şiddet konusunda bu yıl önemli çalışmalar yaparak, sezona daha huzurlu girileceğini belirtti.

Bakan Kılıç, Tansiyonun Düşmesini İstiyor Malatya Haber

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, çeşitli inceleme, ziyaret ve açılışlara katılmak üzere Malatya’ya gelen Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, şike davası, futbolda şiddet ve milli kaleci Volkan Demirel’in gazetecilere karşı tehdit sözleriyle ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu.

BAKAN DA SİNİRLENDİ

Beraberinde Vali Ulvi Saran, AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkçi ile birlikte bakanlığına ait spor tesisleri inşaat alanlarında inceleme yapan Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, sezon sonunda meydana gelen süper lig maç sonlarındaki şiddet olayları ile ilgili olarak, “Futbol sezonu geride kaldı. Yeni bir sezona hazırlanıyoruz. Yeni sezonda futbolun hiçbir aktörünün gerilim arttırıcı bir davranışa girme gibi bir hakkı söz konusu olmamalıdır.

Herkesin görevi gerilimi azaltmak, tansiyonu düşürmek, uzlaşı ve çözüm yollarını açık tutma yönünde bir tercih kullanmaya hepimiz mecburuz. Kulüp başkanlarının da bu yönde bir tercih ve eğilim içinde olmalıdırlar” dedi. Bu esnada, Bakan Kılıç’ın konuşması esnasında yanında yüksek sesle konuşulması nedeniyle açıklamasını yarıda bırakarak, başka bir yerde konuşacağını söyledi.

"TRİBÜNLERDEKİ TANSİYONU AZALTMAMIZ LAZIM”

Malatya’da yapımı süren kamp merkezi inşaatını gezen Bakan Kılıç burada, Şike davası ve futbolda şiddet olayları ile ilgili gelişmeler hakkın da, “Öncelikle Şike Soruşturması hukuk sürecinde devam etmektedir. Burada hiç kimsenin hukuk dışında bir beklentisi olmamalıdır. Hiç kimsenin hukukun dışında kalan bir kaygıya kapılmasının da bir gereği yoktur.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir hukuk devletidir. Hukuk devleti içinde her şey denetime tabidir. Her şeyde bir üst müracaat makamı mutlaka vardır. Bu çerçevede şike kapsamında yürütülmekte olan soruşturmayı hukukun sınırları içerisinde tutmak ve değerlendirmek herkesi rahatlatacaktır.

Diğer yandan bakıldığında şike soruşturması ile birlikte Türk futbolunda yaşanan bazı problemlerin günden güne biraz daha da derinleştiği herkesin malumu ve genel kabulüdür. Bu sorunların aşılması için biz bakanlık olarak üzerimize düşen her şeyi bugüne kadar yapmaya gayret ettik. Bugünden sonra bizim üzerimize düşen bir görev varsa, görevimizin gereğini yerine getirmekten geri durmayız.

Bu anlamda sezona verilen bu arada takımların kampta oldukları dönem içerisinde Spor Toto Süper Ligde temsil edilen kulüplerimizin başkanları ile sık sık bir araya geleceğiz. Yine süper ligdeki kulüplerimizin teknik patronları ve hocaları ile zaman zaman bir araya geleceğiz. Takım kaptanları ile kamuoyunca tanınan futbolcularımızla, özelliklede milli futbolcularımızla bir araya gelip durum değerlendirmesi yapacağız.

Bu değerlendirmelerin nihayetinde hem teknik adamlarının, hem kulüp başkanlarının, hem takım kaptanlarının ve milli futbolcularımızın spor camiasına, futbol kamuoyuna yönelik teskin edici, rahatlatıcı açıklamalar yapmalarını kendilerinden rica edeceğiz. Tribünlerdeki tansiyonun bir miktar daha azalması lazım. Sahalara yansıyan gerilimin bir miktar daha azalması lazım. Bu bir dövüş sanatı değildir. Taraftarın hissiyatını herkesin doğru algılaması lazım. Taraftar psikolojisini ön planda tutarak herkesin değerlendirmelerini buna göre yapması lazım. Herkes üzerine düşen görevlerin gereklerini yerine getirirse, yeni sezona son derece gerilimsiz, rahat ve huzurlu bir ortamda başlayabileceğimizi düşünüyorum” şeklinde konuştu.

"YENİ SEZONDA ÖNEMLİ ÖNLEMLER ALINACAK"

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, “TBMM’de iktidar ve muhalefet partisinin uzlaşısı ile 6222 sayılı çıkartılan Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine İlişkin Kanunun, harfiyen uygulanacaktır. Bu kanunun uygulanması yönünde en ufak bir tereddüt söz konusu değildir. Hukuk adamlarımızda ve adliye camiasında da bir tereddüt söz konusu değildir. Kolluk kuvvetlerinde de bir tereddüt söz konusu değildir. 6222 sayılı kanun bir şikeyle mücadele kanunu değildir. Şike ile ilgili konu, sadece o kanunun bir maddesidir. Diğer maddeleri spor alanlarındaki ve spor müsabakalarındaki düzenin tesis edilmesine ilişkin maddelerdir.

Yaz dönemi boyunca gerek mülki idarede, gerek kolluk kuvvetlerinde, gerekse de adliye teşkilatımızda bu kanunun gelecek sezon, bu sezon olduğundan beklide daha yüksek bir dikkatle eğitim seminerleri ilgili bakanlıklar tarafından mutlak suretle düzenlenecektir. Sporda şiddet ve düzensizlik tek başına Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın konusu değildir.

Türkiye Futbol Federasyonu başta olmak üzere federasyonlara düşen görevler vardır, futbol kulüplerine düşen önemli görevler vardır. Bunun yanında Adalet Bakanlığı’na İçişleri Bakanlığı’na da düşen çok önemli görevler vardır. İlgili bakanlıklar arasında gerekli koordinasyonlar sağlanacak ve yeni sezona yönelik önlemler çok daha bir dikkatle yürütülecektir” ifadelerini kaydetti.

Bakan Kılıç, çıkartılan kanunun ortada olduğunu ve kanunun hangi maksada yönelik olarak çıkartıldığının belli olduğunu ifade etti.

"KALECİ VOLKAN İÇİN KARARI HOCA VE TFF VERSİN"

Milli takım kampında Kaleci Volkan’ın bir gazeteciye yönelik sözleri ile ilgili olarak, “Bir futbolcunun evden aldırma gibi bir tavrını nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusuna ise Bakan Kılıç şu yanıtı verdi, “Kişiye özel değerlendirmeler yapmak bir bakanın görevi ve işi değildir. Eğer milli takım kampında olmaması gerektiği düşünülen türden bir hadise yaşanmış ise mutlaka mili takımların teknik patronu olan hocamız ve Türkiye Futbol Federasyonu, gereken refleksi mutlak suretle ortaya koyacaktır.

Mili takım bünyesinde gelişen olaylarla ilgili olarak bizim değerlendirme yapmamız doğru değildir. Önemli olan yapması gerekiyorsa, Abdullah Avcı’nın bu konuda değerlendirme yapması, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı’nın da son noktayı koymasıdır. Eğer değerlendirme gerek duyulan bir husus var ise. Onun dışında benim değerlendirme yapmam doğru olmaz” dedi.

MALATYA’DAKİ YATIRIMLAR

Bakan Kılıç, Malatya İl Özel İdaresi tarafından yapımı sürdürülen Tecde bölgesindeki spor salonu ile İlyas Mahallesi’ndeki spor salonunun, kalan kısmının bakanlık olarak üstlendiklerini söyledi. Bakan Kılıç, Malatya’ya yeni bir gençlik merkezinin yapımı içinde gerekli olan ödeneğin Malatya’ya gönderildiğini ve İl Özel İdaresi’nin ihaleyi yapmasını beklediklerini kaydetti.

Temeli atılan Malatya Stadyumu’nun altındaki küçük çaplı spor salonlarında pek çok spor branşının antrenman yapabileceğini belirten Bakan Kılıç, Malatya Stadyumu’nun bitmesi ile birlikte Malatyaspor’u da süper ligde görmek istediklerini söyledi.

Bakan Kılıç, bir işadamı tarafından yaptırılan 300 kişilik öğrenci yurdu binasını devraldıklarını belirterek, inşaatı devam eden bin kişilik öğrenci yurdunun da yeni eğitim yılına yetiştireceklerini ve bunun maliyetinin 25-30 milyon TL tutarında olduğunu belirtti. Bakan Kılıç, Arapgir ilçesinde de 300 kişilik öğrenci yurdunun da yatırım programına dahil edildiğini kaydetti. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 327
Bu Ay : 4125
Toplam : 4125

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom