Ağaç Katliamına Tanık Olduğunu Söyledi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Malatya İl Başkanı Arif Yıldız, Malatya Belediyesi eliyle gerçekleştirilen bir ağaç katliamına tanık olduğunu ve bunu yargıya taşıyacaklarını belirtti.

Ağaç Katliamına Tanık Olduğunu Söyledi Malatya Siyaset

MHP Malatya İl Başkanı Arif Yıldız, merkez ilçe başkanı Mehmet Ali Kaya ve diğer parti yöneticileriyle birlikte parti binasında yaptığı basın açıklamasında, “Şehrimiz, 27 Mayıs 2012 tarihinde Malatya Belediyesi eliyle gerçekleştirilen bir ağaç katliamına tanık olmuştur.

Çarmuzu yolu üzerindeki Turgut Temelli Caddesinde bulunan 150 farklı türde, çok sayıda ağaç, Belediye ekiplerince kesilerek imha edilmiştir. Adeta halkın gözünden kaçırılmak için, bir gece operasyonuyla kesilen ağaçlardan geriye belleğimizden koparılan anılar, ciğerlerimize enjekte edilen karbondioksit ve utanç verici bir çirkinlik kalmıştır. 50-60 yaşlarında olan ağaçların yerine yenilerinin dikileceği gibi gerekçeler hiçbir anlam taşımamaktadır.

Bu, yetişkinleri öldürebiliriz, onların yerini yeni doğacak çocuklarla dolduracağız gibi akıl ve vicdanın kabul etmeyeceği bir mazerete sığınmaktan başka bir şey değildir. Malatya Belediyesi'nin bu ağaç düşmanlığına sık sık tanık olan şehir sakinleri ve Milliyetçi Hareket Partisi İl Teşkilatı olarak bu tabiat düşmanlığını şiddetle kınıyor, Belediye'nin söz konusu eylemlerine bütün gücümüzle karşı çıkarak yasal olan tüm yolları deneyeceğimizi ilan ediyoruz” dedi.

Yüce dinimizin yüce Peygamberi'nin 'Biriniz elinde bir fidan olduğu halde kıyamet kopmaya başlasa, kıyametin kopması gerçekleşinceye kadar o fidanı dikmeye imkanı olursa onu diksin' veciz buyruklarını ve yüce kitabımızın cennet tasvirlerindeki vurguları dikkate aldığımızda, görüyoruz ki kendilerini dindarlığın ve muhafazakarlığın teminatı görenler, işlerine gelmediği noktalarda dini değer ve buyrukları hiçe sayabilmektedirler” diyen Yıldız, "Malatyalılar olarak bunların hesabını yasalar yoluyla ve vicdanlarda sormaya devam edeceğiz. Muhtemel benzer katliamların önünde durmak ve engellemek için de gücümüzün son raddesine kadar şehrimizi müşahede altına alacağız” diye konuştu.

Yıldız, belediyenin bir yandan ağaç keserken, diğer yandan da fahiş fiyatlarla fidan ve ağaç almasının tezat olduğunu söyledi. Malatya Belediyesi'nin ağaç katliamını yargıya taşıyacaklarını söyleyen Yıldız, Kayseri Belediyesi asırlık 14 çınar ağacını koruma altına alıp tescil yaptırırken, Malatya Belediyesi'nin çınar ağaçlarını kesmesine anlam veremediklerini kaydetti. 

MALATYA BELEDİYESİ’NDEN AĞAÇ KESİMİNE AÇIKLAMA GELDİ

 Malatya Belediyesi tarafından yapılan açıklamada, "Söz konusu ağaçların yerine, 10-15 yaşları arasında şehir estetiğine ve peyzajına uygun daha çok sayıda yeni ağaçlar dikilecektir” denildi.
Malatya Belediyesi, Çarmuzu Mahallesi girişindeki ağaçların yol genişletme çalışmaları nedeniyle kesilmesinin tenkit edilmesi nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Belediyeden yapılan açıklamada, “Yaklaşık 50 yıl önce açılan Turgut Temelli Caddesi devamı Çarmuzu yolu da, günümüzde artık mevcut trafik yükünü kaldıramayan caddelerimizden bir tanesidir. Şu an yoğun bir şekilde devam eden çalışmalardan önce; 11.04.2012 tarihinde muhtarlarla yapılan toplantının yanı sıra, çok sayıda esnaf ve vatandaş ile de istişare toplantıları yapılmış, başta 8 mahalle muhtarı olmak üzere çevredeki esnaf ve vatandaşlar mevcut yolun genişletilmesini ısrarla talep etmişlerdir" denildi.

Açıklamada, çalışmalara başlamadan önce, yine belediye ekipleri tarafından güzergahtaki bütün ağaçların tek tek incelendiği belirtilerek şu ifadeler kullanıldı: "Yapılan incelemelerin sonucuna göre, kök gelişimleri taşınmaya müsait olmadığından, ağaçların başka bir yere taşınması mümkün olmamış, bu nedenle kaldırılmasına karar verilmiştir. Söz konusu ağaçların yerine, yine 10-15 yaşları arasında şehir estetiğine ve peyzajına uygun daha çok sayıda yeni ağaçlar dikilecektir.”

Sürdürülen çalışmalar ile mevcut 8 metre genişliğindeki trafik yolunun, Çarmuzu Sağlık Ocağı'na kadar 30 metreye, devamında da 50 metreye çıkarılacağının belirtildiği açıklama, şöyle devam etti: "Yine bu yol Malatya merkezi, Kuzey kuşak yoluna ve Kuzey çevre yoluna bağlayan en önemli arter konumundadır. 4 şeritli çizgi otoparklı yani iki gidiş, iki geliş ve ayrıca yanlarda çizgi otoparklı olarak 20 metrelik ulaşım yolu, yanlarda 5'er metrelik kaldırımlı olarak 30 metre olarak düzenlenecektir. Yapılacak düzenlemelerin ardından Kuzey kuşak yolu, Doğu garajı ve Arapgir garajı ile de bağlantılı olacağından, Malatya ulaşımında da önemli bir rahatlama sağlayacaktır.”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 451
Bu Ay : 6431
Toplam : 6431

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom