Söz Verilmesine Rağmen Yerine Getirilmedi

Malatya Ziraat Odası Başkanı Bayram Polatbaş, Malatya’ya meyve soğuk hava depoları sözü verilmesine rağmen yerine getirilmediğini söyledi.

Söz Verilmesine Rağmen Yerine Getirilmedi Malatya Ekonomi

Ziraat Odası Başkanı Polatbaş, yaptığı açıklamada, “İsparta Eğirdir’in 260 bin ton elma rekoltesi olmasına rağmen 170 bin ton kapasiteli soğuk hava depoları var. Biz soğuk hava deposunu önerirken, sayın valimiz buna olumlu bakıp projeleri arasına aldı. Sayın valimizin projeleri arasında soğuk hava depoları vardı. Ne oldu? Yaş kayısı bekleme süresi bir iki ay geciktirilirse, bu da soğuk hava depoları ile olur. Üretici alın terinin karşılığını alır. Hem kuru kayısıya hem de üreticiye yararı olacaktır” dedi.

600 bin tona yakın yaş kayısı rekoltesi beklendiğini anlatan Polatbaş, "Buna rağmen 10 bin tona yakın soğuk hava deposu kapasitemiz var” diye konuştu. Polatbaş, yeterli soğuk hava depolarının olmayışının büyük eksiklik olduğunu vurguladı.

2010 yılındaki don olayından dolayı 94 milyon TL'nin ödenmesinin kayısıda kırılma noktası olduğunu söyleyen Bayram Polatbaş, şöyle konuştu: “O zaman üretici kuru kayısıyı piyasaya getirmedi ve fiyatlar 4 TL’den 8 TL’ye yükseldi.

Üreticiye don ödemesi yapıldı ve bu para ile üretici işçi parası ve diğer giderlerini karşılayıp ürünü hemen pazara getirmedi. Dolayısıyla fiyatlar yükseldi.” Kayısı hasadı sonunda üreticilere avans niteliğinde para verilmesini seçim öncesinde milletvekili adaylarına söylediklerini ve söz aldıklarını anlatan Polatbaş, sözlerini şöyle tamamladı: "Sezon sonunda bir destek avans verilirse iyi olacak. Bu sıfır faizli ve düşük faizli olabilir. Üreticiye avans verilirse iyi olur." 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 9
Bu Ay : 7155
Toplam : 7155

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom