Egemen Bağış Belediyeyi Ziyaret Etti

Malatya’ya gelen Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ı ziyaret ederek bir süre görüştü.

Egemen Bağış Belediyeyi Ziyaret Etti Malatya Haber

Gerçekleşen ziyarete, Vali Vekili Bilal Özdemir, Malatya Milletvekilleri Mustafa Şahin, Ömer Faruk Öz ve H.Cemal Akın, AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkçi ile birlikte kalabalık bir heyet eşlik etti.
Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’ın ziyaretinden dolayı mutlu olduğunu ve büyük bir onur duyduğunu belirten Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Bakan Bağış’a Malatya Belediyesi çalışmaları hakkında kısa bir brifing verdi.

Başkan Çakır, “Malatya’mız gerçekten hükümetin gerçekleştirmiş olduğu yatırımlarla önemli bir değişim gösteriyor. Malatya hem sanayisi ile gelişen, hem şehircilik anlamında önemli gelişmeler kaydeden bölgemizin önemli illerinden biridir” dedi.

Malatya’nın planlı gelişmesi adına öncelikle Ulaşım Master Planı doğrultusunda bir takım uygulamalar yaptıklarını belirten Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Ulaşım Master Planına uygun olarak bazı bölgelerde yaya alanları oluştururken, bazı bölgelerde de tek yön uygulamaları yaparak ulaşımda rahatlama sağladıklarını, ayrıca 1/25000’lik Çevre Düzeni Planı konusunda çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Fahri Kayahan Bölgesinin dışında Horata Vadisi Projesi ile yine yeni bir alt merkez oluşturacaklarını belirten Başkan Çakır, “Horata Vadisinin bulunduğu alanda yeşil korunarak yamaçlarda yapılaşma olacaktır. Ayrıca burada çok büyük bir suni gölet planlıyoruz. Bu proje tamamlandıktan sonra, bu bölgemiz de Malatya’nın önemli alt merkezlerinden birisi olacaktır” dedi.

Malatya Belediyesi olarak, Beylerderesi mevkiinden İnönü Üniversitesine kadar Hafif Raylı Sistem ve Troleybüs projeleri olduğunu ve bu projeyi dış kaynaklı krediler ile yapmak istediklerini belirten Başkan Çakır, bu konuda Avrupa Birliği Bakanlığı olarak kendilerine destek ve katkı verilmesini beklediklerini söyledi.

Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ise “Malatya’nın kalkınmasını yerinde gözlemlemekten, AB Standartlarında bir şehircilik anlayışı ile Malatya’ya hizmet edildiğini bizzat takip etmekten büyük onur duydum. Sizi ve bütün çalışma arkadaşlarınızı, size destek olan Malatya halkını içtenlikle kutluyorum” dedi.

Avrupa Birliği Bakanlığı olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler veren Bakan Bağış, “Türkiye’nin AB süreci yerelde başlar diye biz bir slogan benimsedik. Bugün 81 ilimizde de AB den sorumlu vali yardımcılarımız var. Kaymakamlarımız göreve atanmadan önce AB ile ilgili, AB Fonları ile ilgili AB standartları ile ilgili eğitim alıyorlar. Türkiye’nin her yerinde Türkiye Belediyeler Birliği aracılığı ile Belediyelerimizle önemli işbirlikleri başlattık” dedi.

Malatya’nın AB fonlarını en çok kullanan 11. il olduğunu belirten Bakan egemen Bağış, “Avrupa Birliği Bakanlığı olarak Malatya’nın Avrupa Fonlarından daha fazla yararlanması için gereken her türlü desteği ve katkıyı yaparız. Hatta bu konuda Malatya’daki ilçe Belediye Başkanları ile de bir görüşme yapılabilir ve bir araya getirilebilirler. Biz de Bakanlık olarak uzmanlarımızı buraya gönderir ve AB fonları ile ilgili bilgilenmelerine yardımcı olabiliriz” dedi.

Ziyaretin sonunda Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’a kayısı hediye ederken, Bakan Bağış da Başkan Çakır’a bakanlığı ile ilgili bir tabak hediye etti. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 129
Bu Ay : 3573
Toplam : 3573

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom