İstanbul'un Fethinin Yıl Dönümü

Malatya İl Vaizi Tuba Nur Dönmez, “Fetih ruhunun sorumluluk bilincinin tüm Müslüman gençlere örnek olmasını temenni ediyorum” dedi.

İstanbul'un Fethinin Yıl Dönümü Türkiye-Dünya

Malatya'da cuma hutbesinde, İstanbul'un fethinin yıl dönümü nedeniyle İl Vaizi Tuba Nur Dönmez'in yazdığı Fetih isimli hutbe okundu. "Fatih Sultan Mehmet de hem dini ilimleri hem de pozitif ilimleri tahsil etmiş; sorumluluk duygusu ve ideali olan bir şahsiyeti temsil eden gençlerdendir.

İdealine ulaşmak için Cenabı Hak'tan yardım isterken, teknik bilgi ve becerisini de artırmış, tevekkülün hakiki manasını idrak etmiştir. Fetihlerin kalıcı olması için gönüllerin de fethedilmesi gerektiğinin bilincinde olan Sultan Mehmet, Bizans halkının hasret kaldığı can, mal ve namus güvenliğini teminat altına almış, dünyaya adalet ve insanlık dersi vermiştir.

Daha mamur bir dünya tesis etmek, kalıcı bir fetih gerçekleştirmek için ilmin gelişmesini, medeniyetin oluşmasını sağlayacak tedbirler almıştır. İşte bizler için de çağlar değiştiren bir nesil yetiştirmek, emaneti taşıma hususunda kendisini sorumlu gören, insan için çalıştığından başka bir şey olmadığının bilinciyle hareket eden bir nesil olmakla ve bunu haleflerimize telkin etmekle mümkündür" denilen hutbede, "Böyle bir nesil yetiştirebilmek için ahlak ve bilgiyi beraber vermeli, maddi ihtiyaçlarını düşündüğümüz evlatlarımızın maneviyatına da önem vermeliyiz.

İtikadı sağlam olmayan, sorumluluğunu bilmeyen ve sağlığından, boş vaktinden hesaba çekileceğini idrak edemeyen bir neslin ahlaki vasıflara haiz olması ve sahih bir ideal uğruna çaba göstermesi beklenemez. Böyle bir terbiye almamış gençlerin zararlı alışkanlıklara müptela olması, oyun ve eğlenceye kendilerini kaptırmaları, gayesiz, sorumsuz bir hale gelişi ya da yanlış idealler uğruna çabalarını sarf etmeleri de kaçınılmazdır" ifadeleri kullanıldı.

“İdealimizdeki nesli oluşturmada ve yetiştirmede başta Efendimizin (s.a.v) genç sahabeleri ve Fatih gibi genç müminler bizlere örnek teşkil edecektir” denilen hutbe şöyle devam etti:
“Şair Arif Nihat Asya da 'Yürü hala ne diye oyunda oynaştasın, Fatih'in İstanbul'u fethettiği yaştasın' ifadeleriyle Fatih Sultan Mehmet'i örnek göstererek gençlerimize bu sorumluluğu hatırlatmakta, çağlar açan nesli yetiştirecek anneleri de 'Kızım sen de Fatihler doğuracak yaştasın' diyerek göreve çağırmaktadır.

Bugün bizler için fetih ve zafer, Cenab-ı Hakk'ın bizlere emrettiği değerleri yaşamak, yeryüzüne barışın, selamın yayılması, zulüm ve haksızlığın kalkıp adaletin sağlanması için var gücümüzle çaba sarf etmek, yaşayışımızla örnek olarak insanların ve insanlığın gönlünü Allah'ın izni ve yardımı ile fethetmek, maddi ve manevi imara katkı sağlamaktır. Bu vesileyle medeniyet ve kültürümüzün asırlardır merkezi konumunda olan İstanbul'u fetheden Sultan Mehmet'e ve o güzel askerlere Allah'tan rahmet diliyor, bu sorumluluk bilincinin tüm Müslüman gençlere örnek olmasını temenni ediyorum.” 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 74
Bu Ay : 6871
Toplam : 6871

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom