Zehra Kuzu'dan, Kanserle İlgili Açıklamalar

Opr. Dr. Zehra Kuzu, dünyada kadınlar arasında en sık görülen ikinci kanser türü olan rahim ağzı kanseri ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Zehra Kuzu'dan, Kanserle İlgili Açıklamalar Malatya Yaşam-Sağlık

Kadın Hastalıkları ve Kadın Doğum Uzmanı Op.Dr.Zehra Kuzu, "İleri evreye ulaşıncaya kadar herhangi bir belirti göstermeyen rahim ağzı kanseri, tedavi edilmediğinde rahim ağzının diğer katlarına ve diğer organlara yayılır.

Erken dönemde teşhis edilebilen vakaların yüzde 95'inden fazlası iyileşebildiğinden, erken teşhis ve tedavi çok önemlidir bu nedenle hastalıktan korunmada düzenli smear testi ve HPV aşısı büyük önem taşıyor” dedi.

Düzenli doktor kontrolüne gitmenin önemine vurgu yapan Kuzu, "21 yaşından itibaren cinsel olarak aktif olan her kadın yılda bir kez muayene olmalı ve pap smear testi yaptırılmalı. Smear testi rahim ağzından sıvı alınmasıyla yapılır. Ağrısız, acısız çok basit ve kısa süren bir testtir” diye konuştu. “Rahim ağzındaki anormal hücre çoğalmasıyla meydana gelen rahim ağzı kanserinin en önemli nedeni olarak Human Papilloma Virüs (HPV) gösteriliyor.

Cinsel ilişki ve temas yoluyla bulaşan HPV kuluçka süresi yaklaşık dokuz ay olmakla birlikte, virüs yıllarca sessiz kalabiliyor” diyen Dr.Zehra Kuzu, rahim ağzı kanserine neden olabilen etkenleri “HPV, Sigara içmek, erken yaşta cinsel ilişki , çok eşlilik (hem kadın hem de erkek için), çok çocuk doğurmak, bazı özel virüs enfeksiyonları, uzun süre bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullanımı, A, C, E vitaminleri eksikliği” diye sıraladı.

HPV'den korunmak için aşının önemli bir etken olduğunu dile getiren Op. Dr. Zehra Kuzu, HPV aşısının canlı bir aşı olmadığını ve hepatit aşıları gibi genetik teknoloji ile hazırlandığı için birçok kişiye rahatlıkla uygulanabildiğini söyledi. "Aşı üç doz olarak, altı aylık süre içinde, koldan uygulanıyor.

Şu an piyasada bulunan HPV aşısı kansere sebep olan HPV tiplerinden sadece tip 16 ve 18'e karşı koruyucudur” diyen Kuzu, kanserlerin yüzde 30'unun nedenini aşının korumadığı türden HPV tiplerinin oluşturduğunu, aşı olmanın kansere yakalanmama garantisi vermediğini, aşı olunsa bile düzenli PAP smear taramasının da yapılması gerektiğini vurguladı.

Op. Dr. Kuzu, prezervatif kullanımının, cinsel yolla bulaşan hastalıkları engellese de rahim ağzı kanserinin en büyük nedeni olan HPV'den tam olarak korunma sağlamadığına dikkat çekerek, “HPV'nin bulaşması için bir sıvı alışverişi gerekmez. Ten teması ile de bulaşabilir” ifadelerini kullandı. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 12
Bugün : 738
Bu Ay : 8797
Toplam : 8797

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom