14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü

Fevzi Çiçek, “2023 yılı hedefi, dünyanın gelişmiş ilk beş tarım ekonomisinden biri olmak, ürettiğini hak ettiği değerde satan, tarım ürünleri ihracatında 40 milyar dolara ulaşmak olarak belirlenmiştir” dedi.

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü Malatya Haber

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada çiftçilerin sorunlarından söz eden ZMO Malatya Şube Başkanı Fevzi Çiçek, ”İçinde yaşadığımız dönem tarımın, tarımsal üretiminin, dolayısı ile gıdanın öneminin daha çok anlaşıldığı, önümüzdeki süreçlerde strateji planlarının hazırlandığı dönemlerdir.

Tarım, neolitik dönemden bu güne hiçbir zaman önemini kaybetmemiştir. İnsanoğlu var olduğu sürece de kaybetmeyecektir. Çünkü tarım istihdam alanıdır, gıda kaynağıdır. Hayatın ve tabiatın sürdürülmesinde olmazsa olmazdır.

Artan nüfus, buna karşılık her geçen gün çeşitli nedenlerle azalan tarım alanları, dünyadaki gelişen ve değişen politikalar, ticaret stratejileri, önümüzdeki dönemlerde tarımın en önemli devlet politikalarından olacağını göstermektedir. Özellikle 2000'li yıllar dünyada enerjinin ve gıdanın konuşulacağı yüzyıl olacaktır. Bugün dünyada 800 milyon aç, 3 milyar da yanlış veya yetersiz beslenen insan bulunduğu bir gerçektir.

Bu nedenle, tükettiğinden daha fazla üreten ülkeler zengin ülkeler olacaktır. İşlenebilen, ekilebilen toprağı bulunan, temiz ve sağlıklı suyu bulunan ülkeler dünyada söz sahibi olacaklardır. Dolayısı ile zenginliğin göstergesinin, bu parametreler olacağı bir gerçektir. Bu gerçeklerden yola çıkıldığında tarım 2000'li yılların en stratejik sektörü olmaya devam edecektir” dedi.

“Dünyada bu gelişmeler ve süreç işlerken, ülkemizde aynı kaygı duymak ve hazırlıklar yapmak zorundadır. Üretim alanlarını koruyarak, üreten, çalışan, çiftçisini dünya ölçeğindeki örnekleri gibi destekleyerek, rakipleri ile rekabet edebilir düzeye getirmek zorundadır" diyen Çiçek, "Bugün bakıldığında çiftçilerimiz üretim maliyetlerinin arttığı, üretim alanlarının daraldığı, destekleme ödemelerinin yetersiz olduğu ya da olmadığı, alın terinin hakkını alamadığı, tarımsal üretim miktarında ve pazar değerinde her zaman istikrarsızlığın yaşandığı bir süreci yaşamaktadırlar.

Bu nedenle ülkemizde 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü kutlaması her zaman buruk geçer. Kendi gününden çiftçinin haberi dahi olmaz" ifadelerini kullandı.

Çiçek, "Dünyada bu kadar önemsenen bu sektör ve sektör çalışanlarının, ülkemizde de hak ettiği değeri görmesi kaçınılmazdır. Bunun için de uygulanan sosyal politikaların sektör olarak hedefinin tarım sektörü, hedef kitlesinin de çiftçiler ve kırsal kesim olması gerekmektedir” dedi.

Ülke olarak 2023 yılı hedefinin dünyanın en gelişmiş ilk beş tarım ekonomisinden biri olmak, tükettiğinden daha fazla üretip, ürettiğini hak ettiği değerde satan, tarım ürünleri ihracatında 40 milyar dolara ulaşmak olarak belirlendiğine dikkat çeken Çiçek, “Bu hedeflerin gerçekleştirilmesi çok da zor değildir.

Yeter ki çiftçi, üretici yeterince desteklensin. İthalatla rekabet etmek zorunda kalmasın ve üzerindeki gereksiz yük kaldırılsın. Böylelikle hem ülke kalkınmışlığı sağlanacak, hem de üretim alanları tam kapasitesi ile kullanılarak çiftçi hak ettiği değer ile refah seviyesine de kavuşmuş olacaktır" dedi.

Çiçek, açıklamasını şöyle tamamladı:

"Bu gerçekler ışığında; elinin nasırı eksik olmayan, çalışan, üreten, alın terinin hakkını alabilen, toplumda ve ekonomide hak ettiği değeri ve saygıyı gören, emeğinin boşa gitmediğini bilen, üretimde, işlemede ve pazarlamada yeterli örgütlenmesini sağlayarak hakkını koruyabilen bir çiftçilik modeli temennisi ile bütün çiftçilerimizin Dünya Çiftçiler Günü'nü kutlarım.” 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 783
Bu Ay : 7580
Toplam : 7580

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom