Engelliler Haftası

Malatya’da, Oynamak Benimde Hakkım Projesi kapsamında engelli çocukların kullanacağı oyun parkı açıldı.

Engelliler Haftası Malatya Haber

Sümer Park içinde, engelli çocukların kullanacağı oyun parkının açılışına, Vali Ulvi Saran, Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Emniyet Müdürü Mustafa Aygün, daire müdürleri, engelli dernekleri yönetici ve üyeleri ile aileleri katıldı Malatya Belediyesi Sanat Merkezinin arkasında Sümer Park içine Sosyal Destek Projesi (SODES) destekli Oynamak Benimde Hakkım Projesi kapsamında engelli çocukların kullanacağı oyun parkı yapıldı.

Parkın açılışında konuşan Türkiye Sakatlar Derneği Malatya Şubesi Başkanı Ali Haydar Koyun, “Yapılan hizmetler içinde bu kadar anlamlı olanı olmamıştı. Çünkü ben bilirim çocukların oyun düşkünlüğünü ve kendim hiçbir zaman böyle parklarda oyun oynayamadım. Akranlarımla gittiğim parkta onlara katılamamanın burukluğu ve ezikliği içerisinde yaşadım” dedi.

Oynamak Benimde Hakkım Projesi'nin çok anlamlı bir proje olduğunu belirten Koyun, şöyle konuştu: "Engelli çocuklar buraya gelecek, ailesiyle birlikte dönme dolaplara, salıncaklara binecekler ve hem de diğer akranlarıyla kaynaşmış olacaklar.” Koyun, konuşmasını Vali ve Belediye Başkanına yardımlarından dolayı teşekkür ederek tamamladı.

Belediye Başkanı Ahmet Çakır da, Engelsiz bir Malatya'yı nasıl oluştururuz çabası içerisinde olduklarını anlatarak şunları söyledi: “Buna herkesin, hepimizin sahip çıkması gerekir. Başta işyerleri, ticarethaneler ve Malatya’da yaşayan herkesin buna dâhil olması gerekiyor.”

AK Parti Malatya Milletvekili Öznur da, “SODES projelerini en aktif olarak uygulayan bir il olarak bundan büyük bir memnuniyet duymaktayım. Önceleri kalkınmada öncelikli yörelerde yani başta Doğu ve Güneydoğu'da başlatılan bu projeye Malatya'yı da katarak şu an on yedi ilde uygulanan SODES projeleri ile daha birçok güzel hizmetlerimiz olacaktır” dedi.

Vali Ulvi Saran da konuşmasında, engelli sorunlarına duyarsız kalan bir milletin, medeni ülkeler arasında yer alamayacağını söyledi.

Konuşmalardan sonra İnönü Üniversitesi akademisyenlerinden Öğretim Görevlisi Yusuf Dumlupınar sazıyla sözüyle alanı coşturdu. Yusuf Dumlupınar, konser öncesi yaptığı konuşmada “Engelliler Haftası nedeniyle düzenlenen böyle bir etkinlikte aranızda olmaktan çok mutluyum. Ben bu bölgenin, bu ilin yetiştirdiği bir sanatçıyım. Bir engelli akademisyenim” dedi.

Yusuf Dumlupınar’dan sonra sahneyi İnönü Üniversitesi öğrencilerinden oluşan bir gurup aldı. Gurubun söylediği parçalar eşliğinde eğlenen engelliler ve aileleri gönüllerince bir gün yaşadılar. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 1006
Bu Ay : 2588
Toplam : 2588

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom