Kayısıda Erik Koşnili Salgını

Malatya'da başta Orduzu bölgesi olmak üzere, Eskimalatya ve civar bölgelerde geçtiğimiz yıllara göre, erik koşnili olarak tanımlanan zararlının hızla yayılması kayısı üreticisini tedirgin etmeye başladığı belirtiliyor.

Kayısıda Erik Koşnili Salgını Malatya Ekonomi

 Malatya'nın başta Orduzu bolgesi olmak üzere, Eskimalatya ve civar bölgelerde geçtiğimiz yıllara göre erik koşnili olarak tanımlanan zararlının hızla yayılması kayısı üreticisini tedirgin etmeye başladığı belirtiliyor.

Sert çekirdekli meyve ağaçlarında zarar yapan erik koşnili en fazla eriklerde görülür. İlimizde yoğun olarak kayısı ağaçlarında zarar yapmaktadır.

Zararlı ağaçların gövde ve kalın dallarında koloniler oluşturur. Ergin ve nimflerinin beslenmesi sonucu doğrudan ve dolaylı olmak üzere 2 yolla zarar yapmaktadır.

Doğrudan zararı Ergin ve nimflerinin beslenmesi sonucunda ağacın zayıf düşmesi şeklindedir.

Dolaylı yönden zararı ise yoğun tatlı madde salgılamak suretiyledir. Salgıladığı tatlı madde sürgün, meyve ve yapraklara bulaşır. Kayısı üzerinde siyah kalıntı bırakarak kalite kaybına neden olur.

Halk arasında kabuklu bit olarakta tanımlanan koşnilin larvaları yaprak, dal ve sürgünlerde,dişileri de dal ve sürgünlerde bitki özsuyunu emmek suretiyle ağaçlar zayıf kalır ve kurumalarına neden olduğu belirtiliyor.

Üreticilerin başta bolgelerindeki ziraat danışmanı olmak üzere, Tarım İl müdürlüğüne başvurarak doğru mücadele yöntemini seçmeleri hususunda uyarılıyor.

malatyam.com

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 25
Bu Ay : 8084
Toplam : 8084

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom