2. Yapı Dekarasyon Fuarı

Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Çakır, “Yapı Dekorasyon Fuarımızın bu sene ikincisini düzenliyoruz. Geçen seneden daha fazla katılım var. Bir sonraki sene daha iyi olacağı kanaatindeyim” dedi.

2. Yapı Dekarasyon Fuarı Malatya Kültür-Sanat

Malatya Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından organize edilen 2. Yapı Dekorasyon Fuarı düzenlenen törenle açıldı. Belediye binası yanında kurulan çadır yerinde düzenlenen fuarın açılış törenine; Vali Yardımcısı Abdullah Abid Öztoprak, Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Emniyet Müdürü Mustafa Aygün, AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkçi, İl Genel Meclis Başkanı Naci Şavata, TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Türkiye Elektrik-Elektronik ve Benzerleri Teknisyenleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Genel Başkanı Abdullah Kaya, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İrfan Kaya, Irak Türkmen Dernek Başkan Vekili Hüseyin Beyoğlu, oda ve dernek başkanları, sivil toplum kuruluş temsilcileri ile kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

Malatya Belediyesi Mehter Takımı'nın gösterisinin ardından düzenlene açılış töreninde konuşan fuarı organize eden Kültür A.Ş. Genel Müdürü Murat Nalçacı, Malatya Kitap Fuarı’nın ardından Yapı ve Dekorasyon Fuarı’nın 2’ncisinin açılışını yapmanın Malatyalılar adına onur verici bir durum olduğunu belirten, bu yılki fuara Irak’tan da 13 firmanın katıldığını söyledi. Nalçacı, “Normalde fuarların dördüncüsünde uluslar arası boyuta taşınması gerektiğine inanıyoruz. Ama gerek sayın valimiz, gerekse de sayın belediye başkanımızın üstün gayretleriyle birlikte bu yıl ikincisini düzenlerken, fuarımızı uluslar arası boyuta taşımanın vermiş olduğu gururla Malatyalıları bu fuara davet ediyorum” dedi.

Fuara 13 Türkmen işadamı ile birlikte katılan Irak Türkmen İşadamları Derneği Başkan Vekili Hüseyin Beyoğlu ise yaptığı konuşmada kendilerine yapılan davetten dolayı herkese teşekkür ederken, fuara emeği geçen herkesi muhabbetle kucakladığını söyledi. Kerkük Valisi ile Meclis Başkanı’nın selamlarını da ileten Beyoğlu, “Bu coğrafyaya baktığımız zaman aramızda çok büyük müşterek noktalar var. Bu bölgenin tarihi birdir, birbirine geçmiştir. Kültürü birdir" diye konuştu.
Bölgenin kültür ve sosyal yaşamda önemli bir farklılığı bulunmadığını belirten Beyoğlu, Türk girişimcileri Irak’ın tüm bölgelerinde yatırım yapmaya davet etti.

Malatya TSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç da yaptığı konuşmada, bir ilin kalkınması için fuarların önemli olduğunu ifade etti. Erkoç, “Malatya son günlerde Ankara’daki tanıtım günleriyle, Kitap Fuarıyla ve akabinde şimdi de yapı fuarıyla Türkiye’nin gündemine oturdu. Zaten sanayisi ile son yıllarda belli bir aşama kaydeden Malatya bu anlamda son yıllarda adını duyurur bir kent olmaya başladı. Bizim arzumuz, Malatya’nın bu anlamda daha da ileri noktalara giderek hak ettiği yerde yerini alabilmesidir” şeklinde konuştu.

Erkoç, Türkiye’de inşaat sektörünü geçen yıl yüzde 11 oranında büyüdüğünü ve 150 ayrı sektöre hitap eden bu alanda Malatya’da da Kentsel Dönüşüm Projeleri nedeniyle önemli gelişmelerin sağlanacağını belirtti.

Geçtiğimiz hafta düzenlenen Malatya Kitap Fuarı’nda 250 dolayında yayınevinin katıldığını ve Malatya başta olmak üzere civar illerin de yoğun ilgi gösterdiğini söyleyen Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Malatya Kitap Fuarı, amacına uygun olarak gerçekleşti. Fuar Türkiye’deki en önemli Kitap Fuarlarından biri haline geldi. Geçtiğimiz ay yine Tarım Fuarımız vardı. Bu tarım fuarımız da bölgenin en önemli en büyük organizasyonlarından biri olarak gerçekleşti” dedi.

Malatya’nın gelişmesi, büyümesi ve yatırımlarıyla Türkiye genelinde dikkat çeken bir il konumunda olduğunu kaydeden Başkan Çakır, Malatya’nın gelişmesi, kalkınması bakımından şehircilik açısından önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi. Malatya ile ilgili yapılan organizasyonlarda başta Malatya Valiliği olmak üzere bütün kamu kurum ve kuruluşlar ile oda ve sivil toplum kuruluşlarının birlikte hareket ettiklerini, bunun da çok önemli olduğunu vurgulayan Çakır, şöyle devam etti:

“Dolayısıyla biz bu etkinlikleri yaparken sadece etkinlik yapmak amacında değil, o sektöre katkı sağlayacak boyutlara taşımaya çalışıyoruz. Malatya inşaat sektörü de gelişip büyüdü. Yapı Dekorasyon Fuarımızın bu sene ikincisini düzenliyoruz. Geçen seneden daha fazla katılım var. Bir sonraki sene daha iyi olacağı kanaatindeyim. Katılımcıların memnun ayrılacağı inancındayım. Bu tekinliklerimizi her geçen gün her alana hitap eden, daha kapsamlı bir şekilde yapmayı planlıyoruz.”

Vali Yardımcısı Abdullah Abid Öztoprak ise doğunun batısı, batının doğusu olarak ifade edilen Malatya’nın tarih boyunca daima bölgesinde öncü ve cazibe merkezi olduğunu söyledi. Öztoprak, “Özellikle son yıllarda Malatya’nın Sosyal, Ekonomik ve Kültürel açılardan bölgesindeki konumu güçlendirmek adına birbirini destekleyici ve tamamlayıcı faaliyetlerle Malatya’nın bu özelliği her geçen gün daha da belirgin hale gelmiştir.

Bu çalışmalar bir taraftan Malatya’nın tarihi ve kültürel dokusunun korunmasına ve böylece turizm altyapısının gelişmesine katkı sağlarken, diğer taraftan ilimize yatırım ortamının geliştirilmesi ve ticaret hayatın canlanması noktasında önemli fonksiyonlar ifa etmiştir. İlimizde gerçekleştirilen faaliyetler zincirinin önemli bir halkası olan Yapı Dekorasyon Fuarı, ülkemizin uluslar arası arenada en iyi en iddialı olduğu alanlardan ve ülkemizin lokomotif sektörlerinden olan İnşaat sektörünün bölgemizdeki gelişimine büyük katkılar sunacaktır” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından 2. Yapı ve Dekorasyon Fuarı’nın kurdelesi törene katılan protokol tarafından kesilerek stantlar gezilirken, Belediye yanında açılan fuarın, 13 Mayıs Pazar gününe kadar açık kalacağı kaydedildi 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 918
Bu Ay : 1436
Toplam : 1436

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom