Ağbabadan Engelli Açıklaması

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, engellilerin sorunlarının çözülmesi gerektiğini belirtti.

Ağbabadan Engelli Açıklaması Malatya Siyaset

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Engelliler Haftası nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, “Her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında engelliler haftası olarak sözüm ona kutlamalar düzenlenmektedir. Ülkemizde dezavantajlı grup olarak değerlendirilen engellilerin 1 haftalık göstermelik etkinlikler ile sorunlarına sahip çıkıldığının masajları verilmesine rağmen her yıl artarak devam eden sıkıntılar gölgesinde bu yılda engelliler haftası çeşitli etkinlikler ile kutlanıyor. Ancak yetkililer kabul etmese de engellilerin sorunları yaşamın her alanında kendini göstermeye devam ediyor“ ifadelerini kullandı.

Engellilerle ilgili öne çıkan sorunları dile getiren Ağbaba, “2005 yılında çıkarılan 5378 sayılı kanunla yerel yönetimler ile kamu kurum ve kuruluşlarının engellilerin her olanaktan daha rahat faydalanabilmeleri için tedbirler alması için 7 yıllık süre verilmişti. Ancak sürenin bitimine 1,5 ay kalmasına rağmen engelliler için gerekli tedbirler alınmamıştır. Türkiye'de 8,5 Milyona yakın engelli olduğu belirtilmektedir. Aileleri ile birlikte yaklaşık 20 milyon insanı ilgilendiren bir konuda hükümetin duyarsız kalması kabul edilir bir durum değildir“ şeklinde konuştu.

“Devletin kampanyalar düzenleyerek çocukları okullara yönlendirmesi, okur yazar oranını artırma çabaları sadece 'engelsiz' öğrenciler için geçerli oluyor. Engelli çocukların yaklaşık ancak yüzde 2'si okula gidebilmektedir. Yasal zorunluluğu olmasına rağmen hem özel sektör hem de kamu kurumları engelli bireyleri çalıştırmamak için çeşitli yöntemler uygulamaktadır. Bu durum engellilerin iş yaşantısına katılımını ve sosyalleşmesi engellemektedir” diyen Ağbaba, daha sonra şöyle devam etti:

“Türkiye, 2007'de Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi'ni imzalayarak sözleşme maddelerini uygulamaya söz vermiştir. Sözleşme ile engellilerin hayatlarının kolaylaştırılması hedeflenmektedir. Ancak uygulamada sözleşme maddeleri ile ilgili somut adımlar atmamaktadır. Bu sorun ve eksiklikleri zaman zaman meclis gündemine taşımayı en temel görevlerimden biri olarak gördüm. Mecliste birlikte çalıştığım danışman arkadaşlarımdan biri görme engelli. Onun da katkılarıyla bugüne kadar engellilerin sorunlarını ele alan 4 soru önergesini TBMM Başkanlığına sundum.

5378 sayılı kanunun engellilerin ihtiyaçlarını karşılamaktaki eksiklikleri nedeniyle revize edilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda ilgili kanunun uygulanıp uygulanmadığının bağımsız bir kurul tarafından denetlenmesi gerekmektedir. Bu kapsamda tüm engellilerin engelliler haftasını kutluyor, saygılarımı sunuyorum.” 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 255
Bu Ay : 255
Toplam : 255

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom