Egzersiz Yaparken Dikkatli Olun

Uzmanlar, sağlık için sürekli egzersiz yapılması gerektiğini, ancak bunu yaparken de bazı kurallara dikkat edilmesi gerektiğini bildiriyor.

Egzersiz Yaparken Dikkatli Olun Malatya Yaşam-Sağlık

Çanakkale Halk Sağlığı Müdürlüğü, 10 Mayıs’ın Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Sağlık İçin Hareket Et Günü” olarak belirlendiğini hatırlatarak, yazılı bir açıklama yaptı.

Düzenli fiziksel aktivitenin, sağlıklı kilonun sürdürülmesi, dayanıklılık, güç ve esnekliğin artmasındaki rolünün yanı sıra toplumda sık görülen kalp-damar hastalıkları, şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kanser gibi kronik hastalıklara yakalanma riskini azalttığı belirtilen açıklamada, “Fiziksel aktivite, kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen herhangi bir beden hareketi olarak tanımlanmaktadır. Hareket, kişinin beden ve ruh sağlığının geliştirilmesinde temel araçlardan birisidir. Bir halk sağlığı sorunu olmasının yanı sıra, toplum refahını, çevrenin korunmasını teşvik eder ve gelecek nesillere bir yatırım oluşturur” denildi.

Haftanın beş günü en az 30 dakika orta şiddette fiziki faaliyet yapılması gerektiği belirtilen açıklamada, “Orta şiddette fiziksel aktivite, solunum ve kalp atışında küçük artışlara sebep olan orta derecede efor gerektiren hareketlerdir. Ancak egzersiz uygularken bazı konulara dikkat etmek gerekir.

Önce ısınma hareketleri yapılmalıdır. Esneklik egzersizleri yapılmalıdır. Egzersiz sırasında kalp atım hızı izlenmelidir. Egzersiz sırasında nefes tutulmamalıdır. Grup halinde fiziksel aktivite yapılabilir. Egzersiz sonunda aktivite düzeyi yavaş yavaş azaltılmalıdır. Unutulmamalıdır ki; düzenli egzersiz ile yeterli ve dengeli beslenme sağlıklı bir hayatın vazgeçilmez unsurlarındandır” ifadelerine yer verildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 315
Bu Ay : 833
Toplam : 833

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom