Hüseyin Doğan Dede Anlatıldı

Cem Vakfı Malatya Şubesi Başkanı Eşref Doğan’ın sunumuyla “Bir Barış Bilgesi Hüseyin Doğan” konulu bir konferans düzenlendi.

Hüseyin Doğan Dede Anlatıldı Malatya Kültür-Sanat

Cem Vakfı Malatya Şubesi Başkanı Eşref Doğan’ın sunumuyla “Bir Barış Bilgesi Hüseyin Doğan” konulu bir konferans düzenlendi. Kent Konseyi Toplantı Salonunda düzenlenen programa, Vali Yardımcısı Murat Çağrı Erdinç, Baro Başkanı Eyüp Kutlubay, İl Müftüsü Hacı Yusuf Gül, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Doğanşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaman, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, ev sahibi olarak Kent Konseyi Genel Sekreteri Avukat Ali Yıldırım Katıldı.

Oldukça yoğun bir ilginin olduğu konferansın açılış konuşmasını yapan Kent Konseyi Genel Sekreteri Avukat Ali Yıldırım, Malatya’nın bir mozaikten öte renklerin iç içe geçtiği bir ebru olduğunu, Malatya’nın sadece Battalgazi’sinin olmadığını, Sadrettin Konevi, Niyazi Mısri, Eflatun Cem Güney, Asım Orhan Barut, Hüseyin Doğan Dede ve daha nice önemli şahsiyetlerin Malatya’nın çok büyük değerleri olduğuna işaret etti.

Yıldırım “Geçmişimize sahip çıkarsak geleceğimiz daha aydınlık olur, Kent Konseyi olarak başlattığımız bu süreci başka konu ve konuklarla sürdürmeyi ümit ediyoruz, farklı renklerimiz ve farklı dinamiklerimizi bir araya getirdiğimiz zaman, bu şehrin geleceği geçmişinden daha aydınlık olacaktır” dedi.

Bir Barış Bilgesi Hüseyin Doğan konulu konferansını sunmak üzere söz alan Cem Vakfı Malatya Şubesi Başkanı Eşref Doğan, Hüseyin Doğan’ın sosyal, siyasal ve toplumsal olaylar karşısındaki birleştirici ve yapıcı duruşu hakkında bilgi verdi.

Anadolu Alevi Bektaşi geleneğinde dedeliğin seyitlik mertebesi ile özdeşleştirildiğine işaret eden Cem Vakfı Malatya Şubesi Başkanı Eşref Doğan, Hüseyin Doğan Dede’nin soy itibari ile Hoca Ahmet Yesevi’ye kadar dayandığını söyledi.

Hüseyin Doğan Dede’nin ailesinin tarihteki misyonu ile ilgili de önemli açıklamalarda bulunan Doğan, Hüseyin Doğan Dede’nin daha 13 yaşında iken mürşid-i kâmilliğinin kabul gördüğünü, Doğan Dede ailesinin özellikle dersim aşiretleri, Malatya, Maraş, Sivas ve Yozgat aşiretleri üzerindeki ağırlığının mürşid-i kâmillik mertebesinden gelindiğine işaret etti.

1925 yıllarındaki siyasi bir takım çalkantılardan bahseden Eşref Doğan, yeni kurulan bir cumhuriyetin yıkılması söz konusu olduğundan, bu süre zarfında Hüseyin Doğan’ın ilk direnişi gerçekleştirildiğini, 1965 yılında Adalet Partisinde milletvekili olduğunu belli bir süre zarfında Hamit Fendoğlu ile birlikte Malatya için hizmet ürettiklerini söyledi. Hüseyin Doğan Dede’nin partiler üstü kimliğini ortaya koyan Eşref Doğan, O’nun hayatı boyunca birleştirici, yapıcı, uzlaştırıcı bir çizgide olduğunu söyledi.

1960‘lı yıllarda yaşanan ihtilal döneminde Hüseyin Doğan Dede’nin de sıkıntılara maruz kaldığını ifade eden Eşref Doğan, “Doğan Dede öngörüsü itibari ile mükemmel bir kişidir, öyle ki darbe yıllarında Malatya halkının ve ailesinin güvenliği için Malatya’yı terk etmiştir.” dedi.

Program sonunda katılımcıların Hüseyin Doğan Dede ile ilgili sorularını cevaplayan Eşref Doğan’a Vali yardımcısı Murat Çağrı Erdinç tarafından plaket takdim edildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 542
Bu Ay : 3986
Toplam : 3986

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom