Memur Maaşlarıyla İlgili Açıklama

"Memur maaş farklarında gecikme varsa, bu Maliye Bakanlığı ve bütçe kaynaklı değildir. Burada zaten sorun yok, zaten enflasyon farklarını verdik. Yüzde 2,7 civarında. Tabi yeni artışlardaki fark da verilecek"

Memur Maaşlarıyla İlgili Açıklama Malatya Haber

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Memur maaş farklarında gecikme varsa, bu Maliye Bakanlığı ve bütçe kaynaklı değildir. Burada zaten sorun yok, zaten enflasyon farklarını verdik. Yüzde 2,7 civarında. Tabi yeni artışlardaki fark da verilecek" derken, "Şu anda gündemimizde sigaraya ilave 1,5 TL vergi getirilmesi söz konusu değildir" ifadelerini kullandı.

Beraberinde AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Belediye Başkanı Ahmet Çakır ve AK Parti İl Başkanı Bülent Tüfenkçi ile birlikte Malatya Valiliği'ni ziyaret edip Vali Vekili Murat Çağrı Erdinç'le görüşen Bakan Şimşek, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Şimşek, memur maaş farklarının ödenmesinin gecikmesiyle ilgili soruya karşılık şunları söyledi, "Anayasa ile ilgili uyum yasası ve müzakereler yapıldı. Müzakereler biter bitmez memurumuza toplu sözleşme sonucunda ortaya çıkan farkları da vereceğiz. Biz, Hadis-i Şerif'te ifade edildiği gibi 'Çalışanımızın alın teri kurumadan' kendisine hak ettiği maaşı vereceğiz. Gecikme varsa, bu Maliye Bakanlığı ve bütçe kaynaklı değil. Burada zaten sorun yok. Enflasyon farklarını verdik, yüzde 2,7 civarında. Tabi yeni artışlardaki fark da verilecek."

Sigaraya 1,5 TL sağlık zammı yapılacağı söylentileriyle ilgili soruyu cevaplayan Bakan Şimşek, "Öyle bir şey yok, nereden çıkarıyorsunuz? Sigara üzerinden, alkollü içkiler üzerinden ve ithal otomobiller üzerinden olsun vergileri geçen yıl arttırdık. Şu anda gündemimizde sigaraya ilave 1,5 TL vergi getirilmesi söz konusu değildir" ifadelerini kullandı.

Bakan, Malatya'nın yeni teşvikte 4. bölgede kalmasıyla ilgili eleştirilerle ilgili de, "Sektörel yaklaşımlar var, genel bölgesel teşvikler var. Malatya 4. bölgede kaldı diye kendi kendinize değerlendirmeler yapıyorsunuz ama fazla anlamlı değil. Yeni teşvik sisteminde bölgeler arası dengesizliği gözetiyoruz. Malatya 4. bölge ancak, Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) yatırım yaparsanız 5. bölgedesiniz.

İthalatı yoğun ürünü Türkiye'de Malatya'da üretmeye kalkarsanız, 5. bölge desteği veriliyor. Malatya
avantajlı bir noktadadır. Birçok ilden daha güçlü konumdadır" şeklinde konuştu.

Bakan Şimşek, Yıldıztepe'de hazineye ait yerin Malatya Belediyesi'ne verilmesiyle ilgili de gerekli görüşmelerin yapıldığını kaydetti.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 98
Bu Ay : 6182
Toplam : 6182

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom