İ.U Tıp Fakültesinde Başarılı Operasyon

Malatya'da, gebe hastaya müdahale edilerek anne ve bebeğin karnı açılmadan bebeğin idrar torbasına shunt takıldığı bildirildi.

İ.U Tıp Fakültesinde Başarılı Operasyon Malatya Yaşam-Sağlık

Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na il dışından sevk edilen bir kadına yapılan tıbbi operasyonda başarı sağlandığı belirtildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Önder Çelik şunları söyledi: "İl dışından Turgut Özal Tıp Merkezine sevk edilen ve 32 yaşındaki bir hastaya yapılan klinik ve ultrasonografik değerlendirmesinde 20 haftayla uyumlu bir gebeliğe sahip olduğu ancak bebeğin idrar çıkışını engelleyen tıkanıklığa bağlı idrar kesesinde ve böbreklerinde büyüme, amnion sıvısında ise azalma saptandı.

Aileye biriken idrarın bebeğin böbreklerinde hasara yol açabileceği ve anne karnında ya da doğduktan hemen sonra bebeğin ölümüne sebep olma ihtimalinin yüksek olduğu anlatıldı. Biriken idrarın gebelik süresince boşaltılması için anne karnında bebeğin idrar kesesine shunt operasyonu yapılabileceği bildirildi. Ailenin isteği ve onayı alındıktan sonra, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim öğretim üyeleri Prof. Dr. Önder Çelik, Yrd. Doç. Dr. Ebru Çelik, Yrd. Doç. Dr. Yavuz Şimşek ve Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Canan Ceren Özcan tarafından anne ve bebeğin karnı açılmadan bebeğin idrar torbasına shunt takıldı.

Kadın doğum kliniği perinatoloji ünitesinde gerçekleştirilen operasyonda önce bebeğin çevresindeki amniyotik sıvıdan genetik inceleme için örnek alındı. Ardından bebeğin mesanesine girildi, idrarından örnek alınarak böbrek fonksiyonlarını değerlendirmek üzere incelemeye yollandı. Aynı anda bebeğin idrar kesesi ve amniyotik boşluk arasına shunt yerleştirildi. İşlemden hemen sonra shunt'ın çalıştığı ve gergin idrar kesesinin normal boyutlarına indiği görüldü. Bebeğin idrar tetkikinde böbrek fonksiyonlarının normal sınırlarda olduğu saptandı. Hasta enfeksiyon ve erken doğum riski açısından bir süre doğumhanede yatırılarak takip edildi. Takiplerinde herhangi bir problem saptanmayan hasta sağlıklı bir şekilde taburcu edildi."

Hastanın 3 hafta sonraki ilk kontrolünde bebeğin gelişiminin normal olduğu ve idrarın amniyotik kaviteye sağlıklı bir şekilde boşaldığının izlendiğini söyleyen Çelik, " Hastanın gebelik takipleri perinatoloji ünitesinde devam etmektedir."dedi.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 41
Bu Ay : 776
Toplam : 776

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom