Aşı Haftası İle İlgili Açıklama Yapıldı

Malatya Halk Sağlık Müdürü Doktor Kemal Şener, Aşı Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, "Her şeyin başı sağlık, sağlığın başı ise aşıdır" dedi.

Aşı Haftası İle İlgili Açıklama Yapıldı Malatya Yaşam-Sağlık

Avrupa Aşı Haftası nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada aşının önemine temas eden Dr. Kemal Şener, "Aşı ile korunabilir hastalıklar konusunda toplumdaki farkındalığın artırılması ve vatandaşın bilgilendirilmesi amacıyla 2012 yılına kadar düzenlenen altı 'Avrupa Aşı Haftası' etkinliğine ülkemiz de katılmış olup, 21-27 Nisan 2012 tarihleri arasında 'Avrupa Aşı Haftası'nın yedincisi düzenlenmektedir.

İnsan ve hayvanlarda hastalık yapma yeteneğinde olan virüs, bakteri vb. mikropların hastalık yapma karakterlerinden arındırılarak ya da bazı mikropların salgıladığı zehirlerin (toksinler) etkileri ortadan kaldırılarak geliştirilen biyolojik maddelere aşı denir. Aşı, insanları hastalıklardan ve onun kötü sonuçlarından koruyabilmek için sağlam ve risk altındaki kişilere uygulanır.

Aşılar, belirli bir hastalığa yakalanmadan önce kişilere ulaşıp onların bağışık kazanmalarını sağlamak amacıyla yapılır. Vücutta savunma mekanizmasını uyararak hastalık etkenini tanıyan ve bu etkenle karşılaşıldığında onu yakalayıp yok eden koruyucu maddelerin (antikorlar) oluşmasını sağlarlar. Bu şekilde aşılanan kişi aşılandığı hastalıklara karşı bağışık, yani dirençli olur. Oluşan direnç genellikle ömür boyu vücutta kalır ve hastalık etkeni ile karşılaşınca onu etkisiz kılmak için savaşır" ifadelerini kullandı.

Aşıların etki alanlarıyla ilgili bilgi veren Şener, açıklamasını şöyle sürdürdü:
"DaBT (karma aşı) difteri, boğmaca-tetanozdan, Polio aşısı çocuk felcinden, Hepatit B aşısı Hepatit B'ye bağlı B tipi sarılık, siroz ve karaciğer kanserinden, Hib aşısı H. influenza tip b'ye bağlı menenjit, zatürre ve orta kulak iltihaplarından, BCG aşısı veremden, KKK (Kızamık-kabakulak-kızamıkçık ) aşısı kızamığa bağlı zatürre, orta kulak iltihabı ve SSPE (subakut sklerozan panensefalit) hastalığından, doğumsal kızamıkçık sendromu ve kabakulaktan, Konjuge Pnömokok aşısı ise zatürree, beyin iltihabı ve kan zehirlenmesinden korur."

"Aşı takviminde 2005 yılı sonuna kadar yer alan 7 hastalığa karşı yapılan aşılamaya (difteri, boğmaca, tetenoz, çocuk felci, kızamık, Hep-B, verem) ek olarak 2011 yılına kadar olan zaman içerisinde Konjuge Pnömokok aşısının da eklenmesi ile birlikte 11 hastalığa karşı aşı ile korunma sağlanmıştır. 2010 yılında ise İlköğretim 1. sınıfta uygulanmak üzere aşı takvimine DaBT-IPA (dörtlü karma) aşısı eklenmiş ve bu şekilde bu yaş grubuna ek bir doz boğmaca aşısı da uygulanmasına başlanmıştır.

Ayrıca Bakanlığımız tarafından Hepatit A ve suçiçeği aşı alımı çalışmalarına da başlanmıştır. Hepatit A ve suçiçeği aşıları da çocukluk çağı ulusal aşı takvimine eklenecektir" diyen Şener, açıklamasını şöyle tamamladı:

"Bütün çocuklar doğar doğmaz takvime uygun bir şekilde aşılanmaya başlanmalıdır. Aşı yapılmazsa aşı ile önlenebilir hastalıkların sıklığı artar. Bazı hastalıklar için risk grubunda kabul edilen erişkinler de sağlık kuruluşlarına başvurarak yapılması gereken aşılar konusunda bilgi edinmelidir.

Ülkemizde yaşlı nüfusun giderek artmasıyla kronik hastalıklarda da (kalp, akciğer, böbrek hastalıkları, şeker vb) buna bağlı bir artış meydana gelmekte olup bu durum erişkin bağışıklığının giderek daha da ön plana çıkmasına neden olmaktadır.

Bu nedenle erişkinler de kendileri için uygun aşılama şeması konusunda mutlaka bir hekime danışmalıdır. Aşı uygulamaları aile sağlığı merkezlerinde ücretsiz olarak uygulanmaktadır. Aşılama her çocuk için yaşamsaldır, her çocuğun sağlıklı ve hastalıksız yaşama hakkı vardır."

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 78
Bu Ay : 3635
Toplam : 3635

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom