Metin Atambay'dan Model Uçak Önerisi

Türk Hava Kurumu (THK) Malatya Şubesi Model Uçak Sorumlusu Doç. Dr. Metin Atambay, model uçakla uğraşmanın beyni dinlendirip stresin etkilerini azalttığını söyledi.

Metin Atambay'dan Model Uçak Önerisi Malatya Haber

Malatya İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan ve Türk Hava Kurumu (THK) Malatya Şubesi Model Uçak Sorumlusu Doç. Dr. Metin Atambay, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Günümüzün yoğun ve stresli ortamını hep birlikte yaşıyoruz.

Öğrencilikten başlayan sınavlar, mezuniyet sonrası iyi bir iş bulma çabası, iş ortamında başarı ve kazanç kaygısı, evlilik, mal mülk edinme gayreti, çocukların geleceği derken sürekli stres yaşıyor ve çevremize yansıtıyoruz. Bu stresi atmanın yolunu model uçaklarla bulabilirsiniz" ifadelerini kullandı.

Model uçakçılığın yıllardır yaygın bir hobi olmasına rağmen toplumda birçok kişinin bilmediği, duymadığı bir alan olduğunu belirten Atambay, "Çok küçük yaşlarda başlanabilir. Serbest model denilen motorsuz süzülen planör tarzı uçaklar çocuklar tarafından rahatlıkla yapılabilir. Daha sonra lastik motorlu denilen ve pervanenin lastik ile kurulup döndürüldüğü modellere geçilir.

Artık model uçağın kontrolümüzde olmasını istemeye başlarız ve radyo kontrollü modelleri yerden bir kumanda ile kontrol ederek uçururuz. Pilli, yakıtlı model uçaklara başlar, akrobasi modelleri ile kendimizi geliştirir, yarışmalarda dereceye girmeye çalışırız. Yaş ilerledikçe tecrübemiz de artar, daha güzel uçan modellerin sahibi oluruz" ifadelerini kullandı.

Atambay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Model uçağınızı havalandırdığınız anda aklınız da onunla birlikte havalanır. Sınav, kredi kartı borcu, çocuğunuzun kötü notları, saçlarınızın dökülmesi yerde kalır ve beyniniz tüm dikkatini günlerce emek verdiğiniz model uçağa yöneltir. Model uçağınızı yere indirdiğinizde streslere karşı daha güçlü bir durumda olursunuz. Bilgisayar ve televizyon başından kalkmış, açık havaya çıkmış, kan dolaşımınızı canlandırmış olursunuz. Model uçak bir spor dalıdır ve aynı zamanda hobi olarak da yapılabilir.

Başlamak için bulunduğunuz şehirde varsa model uçak ile ilgili bir kuruluşa başvurabilirsiniz. Türk Hava Kurumu şubelerinden de yararlanmak mümkündür. Her ikisini de bulamadıysanız internet ortamındaki modelcilik siteleri ve forumları sizlere yardımcı olabilecek modelcilerle doludur. Yaşamınızı biraz daha renkli hale getirmek, sizi yoran ortamlardan uzaklaşmak, beyninizi dinlendirmek elinizdedir." 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 887
Bu Ay : 8033
Toplam : 8033

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom