Sağlıkçıya Şiddet Arttı

Doktorlar ve hemşireler dahil, tüm sağlık çalışanlarının maruz kaldıkları şiddet ya da öldürülme olayları geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 156 oranında artış gösterdiğini tespit etti.

Sağlıkçıya Şiddet Arttı Türkiye-Dünya

Sağlık çalışanlarının şiddete maruz kalmaları, son dönemlerde sıklıkla gündeme gelir oldu. Son olarak Gaziantep’ten gelen doktor cinayeti haberi, tüm kamuoyunun yanı sıra, Sağlık Bakanlığı’ndan sendikalara, Meclis’ten tabip odalarına birçok kamu ve meslek kuruluşlarının da tepkisini çekti. Medya Takip Merkezi (MTM), sağlık sektörüne sıçrayan şiddet sorununu, son iki yılın ilk 4 ayını karşılaştırarak araştırdı...

Dr. Ersin Arslan'ın öldürülmesiyle bir kez daha gündeme gelen doktor cinayeti vakası, son günlerin en çok konuşulan haberlerinden biri oldu. Kamuoyunu üzüntüye boğan bu olay üzerine “doktor cinayetlerinin" 1 Ocak- 20 Nisan 2012 tarihleri arasındaki medya yansımalarını araştıran MTM, çıkan sonucu geçen yılın aynı dönemi ile kıyasladı.

Doktorlar ve hemşireler dahil, tüm sağlık çalışanlarının maruz kaldıkları şiddet ya da öldürülme vakaları ile ilgili haberleri inceleyen MTM, vakaların geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 156 oranında artış gösterdiğini tespit etti.

Sağlık sektöründeki şiddet sorunun ne oranda değiştiğini ya da nasıl ele alındığını da inceleyen rapor, haber başlıklarında şiddete karşı verilen tepkilerin farklı olduğunu ortaya koydu.

2011 yılının yaklaşık ilk 4 ayındaki haberlere bakıldığında, “Böyle adalet olur mu?”, “O katil de serbest kalmış” “O da serbest” gibi eleştirel başlıkların yer aldığı görüldü. 2012 yılının aynı dönemi incelendiğinde ise, bu eleştirilerin sadece gazete sayfalarıyla sınırlı kalmadığı, toplu eleştiri içeren eylemlerin ve protestoların da haber olduğu gözlendi.

”Doktor isyanı sokağa taştı”, “Doktorların sabrı taştı”, “Şiddet varsa sağlık yok”, “Hekimler iş bırakıyor” gibi başlıklar, 2012 yılında sağlık sektöründeki şiddet sorununun, bıçağın kemiğe dayandığını gözler önüne serdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 76
Bu Ay : 16212
Toplam : 16212

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom