Yaşamak Öldürür Beni

Ay Vakti Kitap, geçen ay, malatyam.com yazarlarımızdan olan hemşehrimiz Necmettin EVCİ’nin denemelerini yayınladı: “Yaşamak Öldürür Beni”

Yaşamak Öldürür Beni Malatya Kültür-Sanat

 Necmettin EVCİ’den müthiş bir kitap: “Yaşamak Öldürür Beni”

Ay Vakti Kitap, geçen ay, sitemiz yazarlarından Necmettin EVCİ’nin denemelerini yayınladı: “Yaşamak Öldürür Beni”

Kitap, okuru, daha ilk karşılaşmada meraklandırıyor. Sarıyor, dokunuyor, sarsıyor hatta vuruyor. İki tezat kelime, iki zıt uç ustalıklı bir terkiple kendi düzleminde fevkalade uyumlu paradoksal bir anlam kazanıyor. Bu anlamda, herkesin kendi gerçekliğine tekabül eden bir duyarlık oluşur. Yaşamak ve ölmek. Yaşamak ölümün, ölüm yaşamanın yanı başında. Birbirleri ile yan yana, el ele. Sanki birinin yarım bıraktığı gerçekliği diğeri tamamlıyor. Kitap bütünüyle bu konuya odaklanıyor değil. Yazara sorduğumuzda yaşanmadan ölünemeyeceğini, ölümün yaşayanların hakkı olduğunu ifade etmekle yetiniyor.

Kitap dört bölümden oluşuyor. İlk bölüm, sahip olduğu derinlikleri okurla paylaşmayı başaran müthiş düşünsel yoğunluğa sahip. İkinci bölüm duygu ve duyarlık ağırlıklı. Bölümler arasındaki geçişlerde denenen dil, üslup, konunun mahiyetine uygunluk, düşünmenin farklı boyutlarıyla soyut insan etkinliklerinin birbirinden uzak, ilgisiz çabalar olmadığının canlı örneğini oluşturuyor. Önemli bir ayrıntı olarak, düşünmenin sadece akılla -özellikle de pozitivist akılla- ilgili olmadığını, bütün insani etkinliklerin parçalanmaz bütünü olduğunu fark ediyorsunuz.

Necmettin Evci’yi öğrencilik yıllarından beri yoğun, seçici okuması, farklı düşünebilme özelliği ve yazması ile tanıyoruz. Bu sebeple ortak kitaplarını saymazsak ‘Yaşamak Öldürür Beni’ onun ilk müstakil kitabı. Bize kalırsa yazar, yayınlanmakta biraz gecikti. Ama sözü acele ve erken söylemenin mahsurlarını da düşünürsek, belki de Evci, tam zamanında yayına başladı. Ayrıca Evci, baştan beri sözün önemini, ağırlığını bilen, bu konuda yazmış, konferanslar vermiş sayılı aydınlarımızdandır. En son Ankara’da Server Vakfı’nda verdiği ‘Kitap ve Retorik’ konulu konferansı, daha çok entelektüel, bürokrat ve üniversite öğrencilerinden oluşan izleyenleri için muhteşem bir bilgi ve fikir şöleni olmuştu. Doğallıkla Evci’nin kitapları, elenmiş, dinlenmiş, durulmuş sözlerden oluşacak. Bu kitap öyle. Baştan sona yıkanmış, arınmış sözler bahçesinde geziyor gibisiniz. Dinlenmiş, demlenmiş sözler bazen şiir tadında yüreğinize işliyor, bazen bir diriliş, bir direniş şarkısına dönüşüyor. Ancak entelektüel açı, dikkat hiç azalmıyor. Söz sığlaşmıyor, düzeysizleşmiyor.

D. Mehmet Doğanın da bir yazısında konu ettiği gibi, Evci sözün önemini iyi biliyor. Kelimeleri itinayla seçiyor, cümleleri hassasiyetle kuruyor. Siz de okunup geçilecek bir kitapla karşı karşıya olmadığınızı anlıyorsunuz. Kitabı uyanık bir bilinçle okumak durumunda kalıyorsunuz. Sayfalar sizi çoğaltıyor. Bir alıntı yapalım diye düşündüğünüzde hangi cümleyi alsanız, öbürü de peşinden gelmek istiyor. Tesadüfen açtığımız bir yerden(s.80) bir iki cümleyi sizinle paylaşayım: “Varlığın hikmetine uygun bir amaç edinemezsek, hakikat adına derin yanılgılar yaşamak durumunda kalabiliriz. Koskoca ömrün sabun köpüğü gibi eriyip gittiği o son sınırda; kazanç olarak elimizde hiçlikten, bir tutam rüyadan başkası kalmaz. İşte bütün gerçekliğimiz bu kadarmış! Demek ki, bir hayali gerçek sanarak yaşayıp durduk bir ömür. Tüm somutluğu ile dünya gerçekliğini hayalmiş gibi yaşayanlara ne mutlu. Hem var hem yok.” İfadeler ne kadar zorlamasız değil mi? Kendiliğinden bir akışla aklınıza, ruhunuza akıyor. Duygu, hikmet, felsefe, düşünce hepsi var.

Biz bu kitabın bir başlangıç olduğunu düşünüyoruz. Kendisinden de bu yönde güçlü işaretler aldık. Adeta bu kitabı, bundan sonra peş peşe yayınlanacakların bir mukaddimesi gibi algılıyoruz. Önümüzdeki aylarda ve yıllarda yazarın başka ve müthiş güzel kitapları ile buluşacağımızı bekliyor, temenni ediyoruz.

Bilgi: Yaşamak Öldürür Beni, Necmettin Evci, Ay Vakti Kitap Yayınları, Tel: 05072456005, 02125200333

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 258
Bu Ay : 4659
Toplam : 4659

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom