Tek umut Türkiye...

ABD işgali sonrası sığındıkları Irak'tan sürülen Filistinli mülteciler, Tenef kampında hayata tutunmaya çalışıyorlar.

Tek umut Türkiye... Türkiye-Dünya

2003'te ABD işgali sonrası sığındıkları Irak'tan sürülen Filistinli mülteciler, Tenef kampında hayata tutunmaya çalışıyorlar. Issız çölün ortasındaki kampta yaşamaya mahkûm edilen Filistinliler bir trajedi yaşıyor. Etrafı üç metrelik tel örgülerle kapatılan kampın sakinleri derme çatma çadırlarda yaşam mücadelesi veriyorlar. Tek umutları ise Türkiye.

İsrail devletinin 1948 yılında Filistin'i işgal etmesinden ardından anavatanlarından sürgün edilen on binlerce Filistinlinin dramı bitmek bilmiyor. Bundan yaklaşık 61 yıl önce zorba ve soykırımcı Siyonistlerce sürgün edilen mazlum Filistin halkının bir kısmı Irak'a sığındı.

Vatan hasretiyle sığındıkları Irak'ta bir gün Filistin'e dönme hayaliyle yaşamaya çalışan Filistinliler, Amerika'nın Irak'ı işgal etmesiyle ikinci sürgünlerini yaşadılar. Amerika işgalinden sonra sırf Saddam döneminde ülkeye sokuldukları için Şii gruplar Mukteda el Sadr ve Bedir Tugayları tarafından bir bir öldürülen Filistinliler Irak'ı terk etmeye zorlandı.

Irak'ta yaşayan 30 bin Filistinli gruplar halinde misafiri oldukları Irak'ı terkederek Suriye'ye bir kısmı da Kanada, Norveç, Şili gibi birçok değişik ülkeye sığındı. Ancak Suriye de mülteci Filistinlileri kabul etmeyerek onları Suriye ile Irak sınırı arasındaki tampon bölgede bulunan Tenef kampında tuttu.

Issız bir çölün ortasında yer alan bu kapta yaşamaya mahkûm edilen Filistinliler korkunç bir trajedi yaşıyor. Etrafı üç metrelik üstü tel örgülü duvarlarla kapatılan kampın sakinleri BM'nin verdiği derme çatma çadırlarda yaşam mücadelesi veriyor.


HER AİLE ACIYI YAŞADI

İHH bölgede yardım faaliyetlerini sürdürüyor. Tenef kampına girildiğinde çocuklar gelenlerin etrafını sarıyor. Kampta yaşamını sürüdüren yaşlı bir kadın, dünyanın ve Arap dünyasının sessizliğine isyan ediyor. Kampta hangi çadıra girseniz şikâyetler aynı.

Kamptaki mültecilerin çoğu sığınma talebi için İslam ülkelerini tercih ediyor. Bir kamp sakini "Hıristiyanlar bize çok sahip çıkıyor. Bizi ülkelerine götürmek istiyorlar. Ancak ben çocuklarımın İslam toplumu içinde büyümesini istiyorum. Özellikle de Türkiye'de" diye konuştu.

Hemen hemen her ailenin en az bir ferdi ya katledilmiş ya da korkunç işkencelerden geçirilmiş durumda. İsrail'in zulmünden kaçarak Irak'a sığınan Filistinliler, kendilerini katledenlerin Mukteda el Sadr'ın adamları ve Bedir Tugayları olduğunu söylüyor.


KOCAM ELİNE SİLAH ALMAMIŞTI

Avukat eşi Şiiler tarafından katledilen ve yaşadıklarından dolayı bir oğlu ağır travma geçiren gözü yaşlı Filistinli bir anne, Türkiye'ye övgü dolu sözler sıralıyor.

Zekiye Muhammed kocasının öldüğünde ne hale geldiğini gösteren fotoğrafları elinde göstererek anlatıyor: "Kocam Said Mustafa insan hakları savunucusu bir avukattı, Irak'taki Filistinlileri savunuyordu. Irak'ta herhangi bir Filistinli tutuklandığında gidip onun hakkını savunurdu. Irak hükümetine bağlı Mukteda el Sadr güçleri onu katletti. Kocamın suçu neydi ki bu vahşeti ona reva gördüler."

 

Kaynak: Yeni Şafak

 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 76
Bu Ay : 2620
Toplam : 2620

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom