Üreticilere Budama Anlatıldı

Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde üreticilere budama yöntemi tatbiki olarak anlatıldı.

Üreticilere Budama Anlatıldı Malatya İlçe

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik personeli ile Söğüt Köyü Danışmanı Selahattin Danış üreticilere MM 106 anaçlı yarı bodur olan Golden, Fuji, Grany Smith, Red chıef ve Starkrimson elma çeşitlerinin olduğu bahçelerde budama tekniğinin öğretilmesine yönelik olarak Metod demostrasyonu düzenlediler.

Konu Uzmanı Ziraat Mühendisi Mustafa Çelik, Oktay Taner, Mahmut Gültekin ve Necdet Cansunar budama konusunda uygulamalı bilgi aktardılar. Budamadaki amacın; iyi, kaliteli ve erken yaşta elma yetiştirmek olduğunu dile getiren uzmanlar, budamada ağacın gerekli kısımları kesilip alındığını, gelişi güzel budama olmayacağını, ürünün miktarı ve kalitesi için budama yapıldığını ifade ettiler.

Uzmanlar, ağacın çiçeğe durma ve büyüme tarzları iyi bilinerek, budama yapılacağını, her ağacın budama şeklinin farklı olduğunu, örneğin, golden, starking, gala, fuji elma ağaçlarına olduğu gibi ağacın özellikleri bilinmeden budama yapılmaması gerektiğini vurgulayarak MM 106 anaçlı elma bahçelerinde yıllar itibariyle yapılacak budama tekniğini anlattılar.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 10
Bugün : 806
Bu Ay : 1324
Toplam : 1324

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom