Taş Han'da Tarihi Etkinlik

Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle Malatya Hekimhan İlçe Müftülüğü tarafından çeşitli etkinlikler düzenlendi. Prof. Dr. İlhan Süreyya Sırma konferans verdi, Ali Erzincanlı şiir okudu.

Taş Han'da Tarihi Etkinlik Malatya İlçe

Kutlu Doğum Haftası münasebetiyle Malatya Hekimhan İlçe Müftülüğü tarafından çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Tarihi mekan Taşhan'da gerçekleştirilen etkinliklerde, ünlü tasavvuf sanatçısı Dursun Ali Erzincanlı birbirinden güzel şiirleriyle vatandaşları mest ederken, tarihçi-yazar Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma'da "Hz. Muhammed Sevgisi ve Günümüze Yansıması" konulu konferans verdi. Etkinliklerin ilk gününde tasavvuf sanatçısı Dursun Ali Erzincanlı şiir dinletisi sundu.

Taşhan'da gerçekleştirilen etkinliğe Hekimhan İlçe Kaymakamı Nurettin Dayan, Malatya İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İrfan Kaya, Hekimhan Belediye
Başkanı Mehmet Sait Özoğlu, Saadet Partisi (SP) Malatya İl Başkanı Mehmet Asiltürk, İlçe Müftüsü Durmuş Ali Çetmi, bazı ilçe ve beldelerin belediye başkanları, Malatya İl Genel Meclisi üyeleri ile çok sayıda davetli katıldı. Etkinlikte bir açılış konuşması yapan İlçe Müftüsü Durmuş Ali Çetmi, "Cenabı Allah'ın alemlere rahmet olarak gönderdiği Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa'nın doğumu vesilesiyle 1989 yılından beri Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliği ile Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri icra edilmektedir.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, Kutlu Doğum Haftası etkinliklerini bu yıl "Hz. Peygamber, Kardeşlik Ahlakı ve Kardeşlik Hukuku" ana başlığı altında gerçekleştirme kararı aldığını bildirdi. Kutlu Doğum Haftası geleneği, milletimizin kalbinde var olan peygamber sevgisini harekete geçirmiş ve bu gelenek sadece ülkemiz için değil, bütün gönül coğrafyasında gurbet illerinde yaşayan bütün vatandaşlarımız arasında bir bilgi ve irfan ziyafetine, bir kardeşlik şölenine, bir manevi yenilenme haftasına dönüşmüştür" dedi.

Çetmi'nin konuşmasının ardından Dursun Ali Erzincanlı, etkinliğe katılanlara şiir dinletisi sundu. Erzincanlı, şiir dinletisinde, Peygamber Efendimizin hayatından kesitler anlattı.
Etkinliklerin ikinci gününde tarihçi-yazar Prof. Dr. İlhan Süreyya Sırma, "Hz. Muhammed Sevgisi ve Günümüze Yansıması" konulu konferans verdi. Sırma, konferansında, "Gelen ilk ayetlerde (Allah'ın adıyla oku) diyor. Allah, okumaktan, öğrenmekten, kalemden bahsediyor. Avrupalılar okuyor, Müslümanlar kahvede zar atıyor. Kitap okumuyorlar. Resulullah hakkında bir imtihana çeksem şu milleti emin olun çoğu sınıfta kalır. Ama aynı Müslümanları Barcelona takımından imtihana çeksem hepsi geçer" görüşünü savundu.

Konferansın ardından katılımcılara "Kutlu Doğum Aşı" ikram edildi.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 918
Bu Ay : 3402
Toplam : 3402

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom