Malatya'da Turizm Haftası Kutlaması

Malatya'da Turizm Haftası dolayısıyla "Kentlerde Koruma Bilinci ve Turizmin Önemi" adlı konferans düzenlendi.

Malatya'da Turizm Haftası Kutlaması Malatya Kültür-Sanat

Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen konferansa; Vali Yardımcısı Abdullah Abid Öztoprak, İl Kültür ve Turizm Müdürü Derviş Özbay, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Kavuk, Battalgazi Belediye başkanı Selahattin Gürkan, İl özel İdaresi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Murat Sezik , İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan İçen ve çeşitli okul öğrencileri katıldı.

Malatya Araştırmalar Derneği Başkanı Kemal Deniz'in yönettiği konferansta konuşan Kültür ve Turizm Müdürü Derviş Özbay, "Son 30 yılda ülkemiz turizm adına ciddi anlamda yol kat etmiştir. Önceleri ülkemizi ziyaret eden turist sayısı 1 milyona ulaşsın diye hedefler belirlenirken, şimdi ise bu rakam 20 milyonlara ulaştı. Zamanla daha da yükselecek. Çünkü çeşitli medeniyetlere kucak açmış çok sayıda kültürü barındıran ülkemiz doğal güzellikleriyle zengin, mutfağı ile zengin alternatif turizm faaliyetleri ile ziyaretçilerine güzel bir dinlenme imkanı sunuyor" ifadelerini kullandı.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise, "Turizm bir yerden bir yere konaklamak ve tekrar kedi yerine dönmek gibi bir şey. Kişiler kendi memleketleri haricinde başka yerlere gidip gezmek, görmek ya da ticaret yapmak, görgü ve bilgilerini arttırmak amacı ile bir yere gitme amacına ve bir hadise olgusudur. Bazen turizm adına konuşan arkadaşlarımız sanayi devrimi ile birlikte 2"nci dünya savaşından sonra Devletlerarası münasebetlerin ülkeler arasında turizm faaliyetlerinin ve turist sayısının arttığını ifade ederler" dedi. 

Bir diğer konuşmacı olan İl özel İdaresi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Murat Sezik ise şunları ifade etti:

"Geçmişlerini koruyamayan milletler ve medeniyetler geleceklerini de inşa edemezler. Bu anlamda bizim toplumumuzun geleceği inşa edebilmesi için gençlerin koruma bilincine sahip olması ve bizimde sizlere rehberlik etmemiz gerekiyor. Tabi koruma kaybetme korkusundan kaynaklanır. Ve bir sahip olma güdüsü vardır. Koruma sözcük anlamı olarak ta bir şeyi ya da bir kimseyi dış etkilerden gelen tehlikelerden muhafaza etmektir.

Biz bu anlamda şanssız bir ülkeyiz. Batı ülkelerinde koruma faaliyetleri çok eskilere kadar gidiyor. Özellikle mimari yapılardaki deformasyonların tarihi dokuların yeniden onarma çalışmaları Roma dönemine kadar dayanırken, bizde ancak tanzimata kadar götürülüyor."  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 1004
Bu Ay : 7088
Toplam : 7088

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom