Feribot Olayı Gündeme Geldi

Karakaya Baraj Gölü üzerinde yük ve yolcu taşımacılığı yapan feribotun rüzgar nedeniyle karaya oturması, daha önce 13 kişinin ölümü ile sonuçlanan feribot olayını gündeme getirdi.

Feribot Olayı Gündeme Geldi Malatya Haber

Karakaya Baraj Gölü'nde 29 Ağustos 2002 tarihinde meydana gelen feribot faciasında Battalgazi ilçesi ile Elazığ'ın Baskil ilçesi arasında yük ve yolcu taşımacılığı yapan ve içerisinde 44 kişi, 4 kamyon, 1 minibüs, 1 taksinin bulunduğu feribotun batması sonucunda Sevim Gülgen, Hakkı Gülgen, Yeter Gülgen, Haşim Gülgen, Sevim Ergin, Necla Ergin, Zühre Ertem, Makbule Tay, Sıtkı Güzel, Mehmet Güzel, Mehmet Ali Demir, Kasım Gülgen ve Mehmet Berk hayatını kaybetmişti. Mehmet Berk ile Kasım Gülgen'in cesetlerine ulaşılamamıştı.

Karakaya Baraj Gölü üzerinde 150 yolcu ve çok sayıdaki üzerindeki araç ile birlikte bölgedeki aşırı rüzgar nedeniyle iskeleye yaklaşamayarak, kıyıya yakın bir mesafede karaya oturan Vuslat-1 adlı feribotun, kurtarma ve destek çalışması olmadan iskeleye yaklaşması olası bir faciadan dönüldü.


Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, geçmişte yaşanan feribot kazası nedeniyle, Battalgazi Belediyesi olarak Atabey İskelesi'nde her gün 2 görevlinin bulundurulduğunu ve bu görevlilerin feribotların fazla yolcu ve yük almaması için kontrol yaptığını ve gerektiğinde feribotun sefere çıkmasına engel olduğunu söyledi.

Gürkan, yaklaşık 2 ay önce bir feribotta eksiklik tespit ederek, feribotu bağladıklarını ancak Mersin Limanı'ndan gelen uzman ekibin vermiş olduğu rapor doğrultusunda feribotun yeniden sefere çıktığını belirtti.

Gürkan, kendilerinin sadece yük ve yolcu konusunda kontrol yapabildiklerini söyleyerek, aynı kontrol ve denetimin Baskil tarafından da yapılması gerektiğini kaydetti.

Bu arada, feribotun karaya oturması nedeniyle yaklaşık 45 dakika yaşanan durumun yolcular tarafından cep telefonuyla videoya alındığı görüldü.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 6
Bugün : 235
Bu Ay : 4664
Toplam : 4664

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom