Çiçek Açmasını Geciktiren Makine

Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinde bir çiftçi, kayısı çiçeklerinin yanması olaylarından etkilenerek kayısı ağaçlarını geç çiçek açtıran bir makine yaptı.

Çiçek Açmasını Geciktiren Makine Malatya Haber

Malatya'nın Yeşilyurt ilçesinde bir çiftçi, kayısı çiçeklerinin yanması olaylarından etkilenerek kayısı ağaçlarını geç çiçek açtıran bir makine yaptı. Ağacın köküne doğada bulunan bir gaz vererek ağacın bedenine soğuk hava üfleyen cihaz sayesinde ağaçlar geç çiçek açıyor. 

Kayısı üreticisi Yusuf Özdemir yaptığı açıklamada, "Malatyamızda her sene soğuktan yüzlerce binlerce ağaç yanmakta. Bu sadece Malatya için geçerli değil tüm dünya için geçerli. Benden bundan esinlenerek böyle bir makine yaptım.

Bu makine kayısı ağacını geç çiçek açtırıyor. Ağacın uyanma zamanı olan 27 Mart'ta yani cemrenin toprağa düştüğü 28 Şubat'ta ağaç açmadan bu makine bağlanıyor. Bu makine ağacın gövdesine gaz veriyor.

Bu gazda don yapıyor. Bu doğada çok iyi bilinen bir gaz ama sırrını söylemek istemiyorum. Daha sonra bunları açıklayacağım. Bu gaz sayesinde ağaç kendini hala kış ayında zannediyor. Bu nedenle ağacımız geç açıyor. Ne zaman gazı kesersem ağaç o zaman çiçek açacak. Ağaca verdiğimiz bu gaz ağacın bedeninin soğuk kalmasını sağlıyor. Mesela kanada da ağaçlar geç çiçek açtırılıyor. Böğürtlenin kökünden bir madde yapmışlar bunu çilek tarlalarına serpiyorlar. Ağaç bir ay geç açıyor.

Benden bundan esinlendim ve bunu gazla gerçekleştirdim. Kanada'daki o bitkilerin köküne serptikleri maddenin kilosu 12 milyon dolar. Benim yaptığım bu makine hem Türkiye'ye hem de Malatyamıza kazandıracak. Bu makine sayesinde artık dünyadaki don olaylarından hiçbir ağaç etkilenmeyecek. Ayrıca ağaç bu makineyle birlikte su da istemeyecek çünkü, bu makine sayesinde verilen gaz, ağacın kökünü nemli tuttuğu için ağacın su ihtiyacını da karşılıyor. Bu çalışmamı meyvecilik araştırmaya da bildirdim.

Geldiler her gün takip ediyorlar. Bana da bazı raporlar verdiler onları günlük tutuyorum. Tarım Bakanlığı bu makineyi istedi bende kabul ettim bu ağaç açtıktan sonra gelip yine bakacaklar meyvesine de bakacaklar. Ondan sonra makinemizi dünyaya tanıtacağız. Bundan sonra başka icatlarımda var Türkiye'nin dünyada hakimiyet kurması yönünde çalışmalar bunlar. Nasip olursa onları da piyasaya çıkaracağım. Dünya üzerindeki en etkili silahların projeleri bende. Bundan sonra yeryüzündeki kimse kolay kolay savaşa girme cesareti bulamayacak" dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 728
Bu Ay : 7433
Toplam : 7433

Son Eklenen Firmalar

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI

Lojman Taksi

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom