Kitap Fuarı 1 Mayıs'ta Açılacak

Malatya Valisi Doç. Dr. Ulvi Saran, 1 Mayıs’ta açılacak kitap fuarıyla kentin kültür odağı olacağını söyledi.

Kitap Fuarı 1 Mayıs'ta Açılacak Malatya Haber

Malatya’da 1 ila 6 Mayıs tarihlerinde kitap fuarının düzenleneceğini belirten Vali Saran, kitap fuarına 240 yayın evi ile 100’ün üzerinde yazar ve şairin katılacağını kaydetti. Saran, “Malatya gibi bir kentte belirli sayıda kitap evi var. Bu kitap evleri belirli ihtiyaçlara göre kitapları temin edip satışa sunuyorlar.

Ancak Türkiye ölçeğinde, ülke kapsamında yayınlanan kitapların tamamını kısa süre içerisinde buralarda görme şansına sahip olamıyoruz. Bunu sağlamanın yolu kitap ve yayın dünyasının yeni ürünlerini, yeni eserlerini bir arada görebileceğimiz büyük bir etkinlik düzenlemektir.

Büyük şehirlerde belirli sayılarda kitap fuarları düzenleniyor. Bu fuarlarda birçok yayın evi bir araya geliyor. Bu fuarlarda insanlar, yeni çıkan kitapları görüyorlar. Bunun yanında yazarları da tanıma imkanı elde ediyorlar.

Fakat Malatya gibi bir yerde böyle bir fuarın yapılması başlangıçta düşünülemiyordu. Biz bazı teşvikler sağlayarak, Allah’ın izniyle bunu başarıyoruz. Büyükşehirler dışında Malatya’da da kitap fuarı yapılacak” dedi. 

Vali Saran, Malatya Kitap Fuarı'na 300 binin üzerinde katılımcının gelmesini beklediklerini ifade ederek, “Etkinliğimizde 240’a yakın Türkiye çapında faaliyet gösteren yayın evi fuara katılacak. Bu bir rekordur. Biz bunu sadece Malatya’nın kitap fuarı olarak görmüyoruz. Aynı zamanda bölgesinde cazibe merkezi olan Malatya’nın çevresindeki illerinde fuarı olarak değerlendiriyoruz.

Çevre illerimizi de içine alan bu kampanyayla, bu bölgeye 1-6 Mayıs tarihlerinde büyük bir şölen mahiyetinde bir kazanım sağlayacağız. 300 binin üzerinde bir katılımcının fuara gelmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Kitap fuarının Malatya’ya büyük kazanımlar sağlayacağına işaret eden Vali Saran, “Amacımız kitap okuma kültürü olduğu gibi kitap alışverişi kültürünü de insanın gündelik hayatının bir parçası haline getirmek. Biz konfeksiyoncuları, şarküterileri, alışveriş merkezlerini dolaşıyoruz. Ama kitap evlerini dolaşmak, yayın-satış birimlerini dolaşmak gibi bir alışkanlığı da edinmeliyiz.

Malatya kitap fuarı bunu sağlayacak. Belediye ile Malatya Park Alışveriş mağazası arasında kalan geniş alanda 5 bin metrekareyi aşan bir çadır tarzında fuar alanı oluşturacağız. Türkiye’nin her tarafından 240 yayın evi katılacak ve fuar 6 gün sürecek. Bu fuar kapsamında yine 100’den fazla yazarın, şairin, yayıncının ve 50 üst düzey yetkilinin Malatya’ya gelmesini bekliyoruz. İmza günleri, söyleşiler, şiir geceleri düzenlenecek.

Ve Malatya gençleri, Malatya halkı televizyonlardan gördüğü, yazılarını gazete köşelerinden takip ettiği, kitaplarını farklı yerlerde gördüğü insanlarla bir araya gelme, onlarla sohbet etme ve kitaplarını imzalatma şansına kavuşacaklar. Ve böylece Malatya'da gerçekten bir kültür odağı ve cazibe merkezi olma yönünde önemli bir kazanım sağlanacak” diye konuştu. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 136
Bu Ay : 4565
Toplam : 4565

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom