Suyu Bayır Araziye Ekonomik Gönderme

Malatya’da düzenlenen sergide, Şanlıurfalı öğrencilerin “GAP’ta suyun eğimli arazilere güneş enerjisiyle çıkarılması” projesi büyük ilgi gördü.

Suyu Bayır Araziye Ekonomik  Gönderme Bölge

  Malatya’da düzenlenen sergide, Şanlıurfalı öğrencilerin “GAP’ta suyun eğimli arazilere güneş enerjisiyle çıkarılması” projesi büyük ilgi gördü.

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde bulunan Çağlayan Baran İlköğretim Okulu’nun “GAP sulama kanallarında suyun eğimli arazilere güneş enerjisiyle çıkarılması” projesi, Türkiye Bilimsel Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen “Bu Benim Eserim” konulu proje yarışmasında ilk 90 arasına girerek, Malatya bölge sergisinde sergilenmeye değer görüldü.

Malatya Remark Otel’de 10-11 Nisan tarihlerinde düzenlenen sergide yer alan proje hakkında bilgi veren Çağlayan Baran İlköğretim Okulu öğrencisi Helin Yolcu, “Bu projeyi yapmaktaki amacımız, ülkemizde en sıcak mevsimin yaşandığı Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde sudan daha fazla nasıl yararlanılmasıdır. Şanlıurfa’da yüksek kesimlerdeki araziler sulama kanalları ile sudan yararlandırılmaktır. Ayrıca, amacımız bölgemizde yaygın olan kaçak elektrik kullanım oranını azaltmaktır. Çünkü, suyun yüksek kesime çıkarılması için bir enerjiye ihtiyaç duyuluyor. Yaptığımız proje ile ekonomik olarak sular yüksek kesimlere çıkarılabiliyor” dedi.

Projeyi hazırlayan öğrencilerden Aleyna Hakut ise, “Projemizde önce balon şişeyi ısıttık. Isıtmamızın sebebi vakumlamaktır. Isıttıktan sonra soğumaya bıraktık. Daha sonra iç dış basınç farkından dolayı ve açık hava basıncından dolayı suyumuz yukarı çıktı. Depoya çıkan su ile damlama sulama sistemiyle tarlamızı ve bahçelerimizi sulayabiliyoruz” diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 5
Bugün : 87
Bu Ay : 2631
Toplam : 2631

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom