PKK'yı bitirecek 3 şart!

PKK'nın tasfiyesinin yüksek sesle konuşulduğu şu günlerde Türkiye, Amerika ve Irak'ın oluşturduğu üçlü mekanizma kritik kararları verme eşiğinde...

PKK'yı bitirecek 3 şart! Bölge

İçişleri Bakanı Atalay, üçlü mekanizma toplantısında Türkiye'nin taleplerini masaya koydu: Mahmur Kampı kapatılsın. Örgütün Kandil Dağı'ndaki askeri ve siyasi kampları lağvedilsin. Lider kadro yargılanmak üzere Türkiye'ye iade edilsin...

Terör örgütü PKK'ya karşı Türkiye, ABD ve Irak tarafından oluşturulan "üçlü mekanizma" ana toplantısında Türkiye masaya "üç" şart koydu. Irak'ın Ulusal Güvenlikten sorumlu Devlet Bakanı El Valili'nin başkanlık ettiği heyette IKYY'den üç temsilci yer aldı.

PKK zirvesi Dışişleri Bakanlığı'ndaki "Taha Carım Salonu”nda gerçekleşti. Sabah saat 09.30'da başlayan zirvede ABD'yi Irak'taki Çok Uluslu Gücün Komutan Yardımcısı Steven Hammer, Irak'ı ise El Valili başkanlığındaki 14 kişilik heyet temsil etti.

Atalay başkanlık etti

Zirveye Dışişleri, Genelkurmay, Jandarma, MİT ve Emniyet’ten yetkililer katıldı. Türk heyetine başkanlık eden İçişleri Bakanı Beşir Atalay, üçlü mekanizma ana toplantısında üç şartta bulundu:

PKK terör örgütünün lojistik destek ve insan kaynağı olarak kullandığı Kuzey Irak'taki Mahmur Kampı kapatılsın. Kamp PKK'nın dağ kadrosuna eleman kazandırıyor.

Örgütün Kandil Dağı'ndaki askeri ve siyasi kampları lağvedilsin.

Sözde Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan ve üyelerinden oluşan lider kadro yargılanmak üzere Türkiye'ye iade edilsin.

Lider kadro Kandil’de

Türkiye'nin "Kırmızı Bülten" ile 186 ülkede aradığı 326 terör örgütü üyesinin büyük bölümünü PKK'lılar oluşturuyor. Murat Karayılan, Cemil Bayık, Fehman Hüseyin, Mustafa Karasu, Duran Kalkan, Sabri Ok, Ali Haydar Kaytan, Osman Öcalan ve Nizamettin Taş gibi "lider" kadro ise Kuzey Irak'taki kamplarda faaliyet yürütüyor.

Üçlü mekanizma toplantısı sonrası İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Irak ve ABD heyeti onuruna Başkent'in seçkin mekanlarından biri olan Park Fora restoranda öğle yemeği verdi. Ardından El Valili ile başbaşa görüştü.

SOMUT SONUÇ BEKLiYORUZ

Üçlü mekanizmanın bakanlar düzeyindeki ana komitesinin üçüncü toplantısında Türk heyetine İçişleri Bakanı Beşir Atalay başkanlık yaptı. ABD’yi ise Irak'taki Çok Uluslu Gücün Komutan Yardımcısı Steven Hammer temsil etti.

Atılacak adımları gözden geçirdik

Toplantıya ilişkin açıklama yapan İçişleri Bakanı Beşir Atalay üçlü mekanizmaya her üç tarafın da verdiği önemin ortaya konduğunu söyledi. Atalay toplantıda, son görüşmeden bu yana elde edilen gelişmelerin ele alındığını, önümüzdeki dönemde atılması gereken adımların gözden geçirildiğini söyledi.

Atalay "Kuzey Irak'taki hareketliliği değerlendirdik. Alt komisyonların raporlarını konuştuk. Türkiye olarak daha somut sonuçlar peşindeyiz, daha fazla beklentimiz var. Güvenlik noktasında eğitim amaçlı işbirliği konusunu görüştük. Bundan sonraki toplantımızı ekim ayında Bağdat'ta yapacağız" dedi.

PKK Irak için tehlike

Atalay, Mahmur Kampı’yla ilgili soruya "Mahmur ve diğer konular bir bütündür. Mahmur Kampı da gündemimizde, inceliyoruz. Çok nüfus olduğu için daha fazla bilgiye ihtiyaç var. Bugünkü toplantıda bunu da konuştuk" yanıtını verdi. Irak'ın Ulusal Güvenlikten Sorumlu Devlet Bakanı Şirvan El Vaili de "PKK unsurlarını Irak'tan temizlemeyi amaçlıyoruz. Irak olarak bu konuya bütün ağırlığımızı koyuyor, çalışmalarımızı sürdürüyoruz. PKK Irak için de tehlike teşkil ediyor" diye konuştu.

Zirvede Mahmur çalımı

Türkiye, bölücü terör örgütü PKK'nın sona erdirilmesi konusunda atılacak en önemli adımların başında Mahmur Kampı’nın kapatılmasını görüyor.

11 bin kişi yaşıyor

PKK'ya "lojistik" destek sağladığı belirlenen kampın kapatılması örgüte ciddi darbe vuracak. İçişleri Bakanı Atalay, üçlü zirvede Mahmur Kampı konusunda atılacak adımın önemine vurgu yaptı. 1988'de oluşturulan kampta 11 bin kişi yaşıyor. Türk tarafı, kamptaki Türk vatandaşı ile yabancı uyruklu mülteci sayısının belirlenmesini gündeme getirdi.

7 Geri Kabul Merkezi

Türkiye'ye dönmek isteyenlerin ilk etapta yeni kurulan 7 adet Geri Kabul Merkezleri'ne yerleştirilmesi ve daha sonra onlara kalıcı yer sağlanması planlanıyor.

Irak heyeti tatilde

PKK-Mahmur Kampı zirvesinde bunalan Irak heyeti akşam saatlerinde uçakla İzmir'e gitti. Efes ve Selçuk'taki tarihi yerleri gezen Irak heyeti mavi sularda tekne turu yaptı. İçişleri'nin ev sahipliği yaptığı heyete Efes harabeleri ile Meryem Ana Kilisesi gezdirildi. Geceyi İzmir'de geçirecek Irak heyeti bugün Aydın'a geçecek ve Kuşadası'nda tatil yapacak.

Kaynak: BUGÜN
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 8
Bugün : 542
Bu Ay : 3986
Toplam : 3986

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom