İşkencede ölüme sert tepki

İran'da sistem içi muhalefetin önderi durumuna gelen Musevi, reformist gösterilerde tutuklandıktan sonra cezaevinde öldürülen Ruhulemini...

İşkencede ölüme sert tepki Türkiye-Dünya

İran Cumhurbaşkanlığı adaylarından Mir Hüseyin Musevi, tutuklandıktan sonra cezaevinde öldürülen Muhsin Ruhulemini cinayetine sert tepki gösterdi.

Bugün bir öğretmen derneğine mensup üyelerle bir araya gelen 10. dönem cumhurbaşkanlığı seçimi adaylarından Mir Hüseyin Musevi, herhangi bir suçlamada bulunulmadan haftalardır cezaevinde tutulan ve daha sonra cenazeleri ailelerine teslim edilen kişilerin durumuna değindiği konuşmasında “Hepimiz müslümanız, en azından mertlik şunu gerektirir ki onları öldürdüyseniz bile hiç değilse cenazelerini ailelerine verin” dedi.

PEKİ YA TANINMAYANLAR NE OLACAK?

Cezaevinde öldürülen Muhsin Ruhulemini’nin tanınan bir ailenin oğlu olduğunu ve bu yüzden onun durumunun gündeme getirilebildiğini belirten Musevi, “peki tanınmayan kişilerin durumu ne olacak? Taşradakilerin durumu ne olacak? Onları da ailelerine verin. Halka niçin bu kadar eziyet ediyorsunuz? Halkı niçin öfkelendiriyorsunuz? Halkı niçin aşağılıyorsunuz? İnsanların çocuklarının mezarını bilmeye hakkı var” dedi.

HZ. ALİ'NİN ADALETİ NEREDE?

Tutuklananların cezaevinde öldürülmesinin bir facia olduğunu belirten Musevi, halkın devrimden önce bu tür cinayetleri işleyenleri devrimden sonra cezalandırdığını belirterek “halk bu cinayetleri bağışlamayacak. Devrimi seven, İslam’a inanan biri, hatta bu kişi günahkar da olabilir cezaevine atıldıktan sonra nasıl olur da onu cenazesi çıkabilir? Biz, Müminlerin Emiri Ali’nin takipçileri değil miyiz? Onun İbn Mülcem’le ilgili tavsiyelerini hiç duymadık mı? İslam adaletinden hiç mi söz etmedik? Bu tahammül edilebilecek bir durum mudur? Nasıl oluyor da ülke liderleri feryat edip bu faciadan dolayı ağlamıyorlar?” dedi.

Yakın Doğu Haber'in bildiridiğine göre Bu olaylara sebep olanların ülkeyi karanlığa götürdüğünü beliren Musevi, “eğer susarsak bunlar her şeyi viran edecek, bizi cehenneme sürükleyecek. Ben bu tepkilerden memnuniyet duyuyorum, bu tepkiler, toplumun sağlıklılığını gösteriyor. Halk bu cinayetlere razı değil, inanların evlerine ve arabalarına saldıranlardan razı değil. Bu razı olmama durumu, toplumun diri olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

Ülkenin 70 milyonluk bir cezaevine dönüştürülmemesi gerektiğini belirten Musevi, kuvvetler ayrılığı prensibine işaret ederek “şundan eminim ki yargı bile tutuklularla görüşemiyor ve onlar konusunda haber alamıyor. Bu durumda bağımsız bir yargımız olduğundan söz edebilir miyiz? Yargı, Ruhulemini’nin dosyasını inceleyebilecek mi? Şimdi menenjitten öldüğünü söylüyorlar, yargı onun ağzının nasıl kırıldığını araştırabilecek mi? Eğer böyle bir şey yaparsa bu tüm ülkenin yararına olur ve hepimizi kurtarır” dedi.

İSLAM DEVRİMİ İLKELERİNE GERİ DÖNÜLMELİ

Cezaevinde öldürülen Muhsin Ruhulemini’nin dindar bir besici olduğunu hatırlatan Mir Hüseyin Musevi, onun “Yeşil seline” katıldığı için sağ olarak tutuklandığını ve ölü olarak teslim edildiğini belirterek yaşanan sorunun çözümü için İslam Devrimi’nin ilkelerine ve İmam Humeyni’nin düşüncelerine dönülmesi gerektiğini söyledi.

 

Seçim sonuçlarına yönelik protesto gösterileri sırasında 9 Temmuz’da sivil giysili bazı kişiler tarafından gözaltına alınan Tahran Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencisi Muhsin Ruhulemini’nin Evin Cezaevi’nde işkence sonucu öldürüldüğü açıklanmıştı.

Cumhurbaşkanlığı adaylarından Muhsin Rızai’ye yakınlığıyla bilinen Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Sekreteri Abdulhuseyin Ruhulemini’nin oğlu olan Muhsin Ruhulemini’nin cenazesinin tutuklandıktan birkaç hafta sonra ailesine teslim edildiği bildirildi.

Tahran Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden olan ve Ahmedinejad hükümeti döneminde Pasteur Enstitüsü Başkanlığı görevini de yürüten Abdulhuseyin Ruhulemini, tutuklanmasından sonra cenazesi teslim edilinceye kadar tüm çabalarına rağmen oğlu konusunda herhangi bir bilgi alamadığını belirtti.

HALKIN MUHSİNLERİNİ DÜŞÜNÜN!

Oğlunu görmesi için kendisinden rüşvet istendiğini anlatan acılı baba Abdulhuseyin Ruhulemini, sözlerine şöyle devam etti: Öldükten sonra onu kimliği belirsiz kişi, olarak Tecriş Şuheda Hastanesine ve sabah da morga kaldırmışlar. Onlar, oğlumun ölümünden bir hafta sonra beni haberdar ettiler. Cenazeyi teslim alırken de benden kimseden şikayetçi olmayacağım konusunda taahhüt aldılar. Annesinin ölüm haberini aldığı zaman söylediği tek söz ‘Benim Muhsin’im gitti, şimdi halkın Muhsinlerini düşünün’ oldu.”

Aynı zamanda İsargeran-ı İnkılab-ı İslami adlı kurumun yöneticilerinden de olan Dr. Abdulhuseyin Ruhulemini, açıklamasında şunları söyledi. “Besic’i öyle bir noktaya getirdiler ki hizbullahi gençleri tutukluyorlar ve ailelerine cenazelerini teslim ederken cenaze töreni sırasında herhangi bir şey olmaması için taahhüt alıyorlar. Bu rejim basit bir cenaze töreninden korkacakları kadar zayıfladı mı?”

İran'da yaşanan işkencede ölüm skandalı sonrası duruma Devrim lideri İmam Hamaney el koymuş işkencenin yaşandığı cezaevini kapatmıştı. Sorumlular hakkında inceleme başlatıldı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 9
Bu Ay : 7646
Toplam : 7646

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom