Küresel Değişim Sempozyumu Sona Erdi

BİLSAM tarafından organize edilen "Küresel Değişimin Yönü: Kaos Mu, Adalet Mi?" konulu sempozyum tamamlandı.

Küresel Değişim Sempozyumu Sona Erdi Türkiye-Dünya
KÜRESEL DEĞİŞİMİN YÖNÜ; KAOS MU, ADALET Mİ?

BİLSAM tarafından organize edilen "Küresel Değişimin Yönü: Kaos Mu, Adalet Mi?" konulu sempozyum tamamlandı.

Malatya Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen sempozyumun açılışına; Kazakistan Ankara Büyükelçisi Prof. Dr. Canseyit  Tümebayev, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AK Parti Malatya İl Başkanı Bülent Tüfenkçi ve BİLSAM Yönetim Kurulu  Başkanı Prof. Dr. İbrahim Gezer'in yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.

Sempozyumun açılışında bir konuşma yapan Kazakistan Türkiye Büyükelçi Prof. Dr. Canseyit Tümebayev, Türkiye ile Kazakistan arasındaki dostane ilişkilerin artarak devam ettiğini belirtti. Tümebayev, "Dilimiz ve dinimizin ortaklığı Kazakistan ile Türkiye'yi birbirine yakınlaştırmıştır. Bağımsızlığımızdan bu yana iki ülke arasındaki dostane ilişki ve bağ hiç kesilmiş değildir. Kazakistan ile Türkiye arasında iş birliği ve strateji ortaklığı sağlam bir şekilde ilerlemektedir" diye konuştu.

Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise, küresel değişmeyi durdurmanın mümkün olmadığını savunarak, "Küreselleşmenin önüne geçemeyiz. Gelişen bilim ve teknoloji ile yeni buluşlar dünyayı adeta bir köye çevirdi. Yapılması gereken bugünün şartlarıyla başa çıkacak yöntemler geliştirmektir." sözlerini kullandı.

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan BİLSAM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Gezer de; "İnsanlık olarak hemen her alanda hızlı bir değişim ve dönüşümün yaşandığı bir süreçten geçiyoruz. Adeta zamanın ruhu değişmiş, tarihin temposu hızlanmıştır. İnsanlık tarihinin hiçbir döneminde bilgi ve ticari mal üretimindeki artış bu kadar hızlı olmamış, nüfus bu kadar hızlı artmamış, mesafeler, ürünler, sınırlar ve yaşam şekilleri bu kadar hızlı değişmemiştir.

Ancak küresel düzeyde yaşanan bu süreç diğer taraftan insanoğlunun ağır bedeller ödemesine, yeni sorunların ortaya çıkmasına ve insanlığın geleceğiyle ilgili ciddi kuşku ve risklerin oluşmasına da yol açmıştır. Son 50 yılda dünya nüfusunun en zengin %20’lik kesiminin toplam gelirden aldıkları pay %30’dan %72’ye çıkarken, en yoksul %20’lik kesimin aldığı pay %8’den 3.2’ye düşmüştür. Bu iki kesim arasındaki fark 22.4 kata çıkmış ve bu durum başta Afrika olmak üzere dünyanın birçok yerinde kitlesel işsizlik ve fakirliğe yol açmıştır.  Bütün bunlar birlikte düşünüldüğünde küreselleşme olumlu ve olumsuz yanlarıyla çağımızın en yakıcı ve tartışmalı sorunu haline gelmiş bulunmaktadır. Birçok iyiliği beraberinde getirmiş olan küreselleşme şimdilerde bir çelişkiler yumağına dönüşmüş durumdadır. Küreselleşme çözdüğü sorundan daha fazlasını üretir hale gelmeye başlamıştır” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmamalarının ardından Kazakistan Ankara Büyükelçisi Prof. Dr. Canseyit Tümebayev, programı düzenleyen BİLSAM’ın Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Gezer'e hediye takdiminde bulundu.

Sempozyumunun ilk gününde “Küresel Değişim ve Türkiye”, “İnsan Hakları, Sivil Toplum ve Demokratikleşme” konulu iki oturum gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ahmet Ertürk’ün yaptığı ilk oturumunun diğer konuşmacıları ise Prof. Dr.  Canseyit Tüymebayev, Prof. Dr. Yasin Aktay, Prof. Dr. Mehmet Altan ve Prof. Dr. Kemal Görmez’di.   

Sempozyumunun ikinci gününde, ise ''Küreselleşen Dünyada Ulus Devlet ve Sonrası'', ''Küreselleşen Dünyada Ekonomik ve Sosyokültürel Dönüşümler'' ve ''Ortadoğu'da Yeni Siyasal Arayışlar'' konulu oturumlar gerçekleştirildi. 

''Küreselleşen Dünyada Ekonomik ve Sosyokültürel Dönüşüm'' oturumunda konuşan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ahmet Ertürk “Küresel krizin şartlarını ekonomi içi ve ekonomi dışı etkenlerin beraberce oluşturduğunu, küreselleşmenin etkisiyle dünyanın bir ucunda yaşanan bir krizin dünyanın diğer ucunda da benzer etkilere yol açtığını” ifade etti.  Ertürk ''2008’de yaşanan küresel krizde Malatya'nın çarşısındaki esnaf Amerika'daki adamın ev sahibi olabilmesi için fedakarlık yaptı. Yani oradaki yük bizim esnafa yüklenmiş oldu. Küreselleşme böyle bir hadise. Kriz önce finans sektöründe başladı ve buradan diğer alanlara yayıldı'' diye konuştu.

Ayrıca Kazakistan Ankara Büyükelçisi Prof. Dr. Canseyit Tüymebayev'in beraberinde getirdiği ve Kazakistan'ı anlatan fotoğraflar, Kongre ve Kültür Merkezi'nde sergilendi. Sergide Türkiye Cumhuriyeti 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve devlet adamlarının fotoğrafları ile Kazakistan fotoğrafları yer aldı.

Doç. Dr. Abdulkadir Baharçiçek tarafından yönetilen sempozyumun son oturumunda ise Ortadoğu’nun önemli uzmanlarından ve Katar Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Muhammed Muhtar eş-Şankiti ve Kabil Üniversitesinden Doç. Dr. Khalilullah Rasuli son yıllarda kendi bölgelerinde yaşanan gelişmeleri ve bunların küreselleşme ile ilgileri hakkında sunumlar yaptılar. Simültane tercüme sistemiyle gerçekleştirilen programın tercümanlığını Yrd. Doç. Dr. Selahattin Bakan yaptı.

Sempozyum sonunda bir açıklama yapan Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkan Yardımcısı ve Sempozyum Editörü Yrd. Doç. Dr. Gökhan Tuncel ise başarılı bir sempozyum gerçekleştirdiklerini ifade ederek, yurtiçi ve yurt dışından katılan konuklara, sempozyuma destek veren Malatya Belediyesine, düzenleme kurulu üyelerine, sempozyumun kamuoyuna duyurulmasına aracılık eden basın yayın organlarına ve iki gün boyunca sempozyumu izleyen katılımcılara teşekkür etti.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 7
Bugün : 232
Bu Ay : 4661
Toplam : 4661

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom