Suriye Dostları Zirvesi Başladı

82 ülkeden çeşitli düzeylerde katılımın olduğu Suriye Halkının Dostları Grubu'nun İkinci Konferansı İstanbul'da başladı. Açılış konuşmasını Başbakan Erdoğan yaptı.

Suriye Dostları Zirvesi  Başladı Dünya

82 ülkeden çeşitli düzeylerde katılımın olduğu Suriye Halkının Dostları Grubu'nun İkinci Konferansı başladı. Açılış konuşmasını Başbakan Erdoğan yaptı.Toplantıda Suriye'deki kanın durdurulması için yol haritası çıkarılması bekleniyor

İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen toplantıya evsahibi olarak Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile aralarında ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın da bulunduğu 41 ülkeden dışişleri bakanı ve genel sekreter katılıyor. 82 ülkeden çeşitli düzeylerde katılım sağlandığı konferansın açılışında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da konuşma yapacak.

"Demokratik Suriye'ye giden yolda önemli kilometre taşlarından biri" olarak değerlendirilen konferans, uluslararası toplumun Suriye'deki krizi çözmeye yönelik çabalarını koordine etmek ve ortak bir tutum geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla düzenleniyor.

Birincisi Şubat ayında Tunus'ta düzenlenen konferansın sonunda yol haritasını belirleyecek olan İstanbul bildirisinin yayımlanması bekleniyor. Üçüncü konferansın ise Paris'te düzenlenmesi planlanıyor.

Prensip olarak BM Güvenlik Konseyi üyeleri ile BM'de Şubat ayında Suriye konusunda alınan karara "evet" oyu veren ülkelerin davet edildiği İstanbul konferansına BM Genel Sekreteri özel temsilcisi Kofi Annan da davet edildi. Ancak Annan, BM'ye yarın Suriye konusunda bir sunum yapacağı için İstanbul'a gelemeyeceğini açıkladı.

Suriye konusunda farklı görüş ve çekincelere sahip oldukları bilinen BM Güvenlik Konseyi üyeleri Rusya ve Çin de konferansta temsil edilmiyor. Bölgenin önemli aktörlerinden İran ise BM'deki Suriye kararına olumlu oy vermediği için toplantıya davet edilmedi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN AÇILIŞ KONUŞMASINI YAPTI

"Sizleri saygıyla sevgiyle selamlıyorum.

Bu toplantıya katılan tüm ülke kuruluş ve temsilcilerine teşekkür ediyorum. Sözlerimin başında hayatını feda eden Suriye'li kardeşlerime Allah'tan rahmet diliyorum. Yaralanan kardeşlerime şifa diliyorum.

Acımasız saldırılar karşısında olağansütü mücadele veren Suriye'li kardeşlerime asla yalnız olmadıklarını asla kaderlerine terk edilmeyeceklerini buradan İstanbul'dan hatırlatmak istiyorum.

Suriye ile Türkiye en uzun sınır komşuluğuna sahip ülkedir. Biz sadece sınır komşusu değiliz. Kardeşlik hukuku içinde varlığımızı idame ettiriyoruz.

Türkiye olarak bölgemizdeki hiç bir ülkenin içişlerine karışmıyoruz. Hiçbir ülkenin içişlerinden çıkar elde etmiyoruz. Tam aksine biz bölgenin istikrarını amaçlıyor tek tek bütün ülkelerin refah ve huzuruna ulaşmayı inanıyoruz.

Irak'ta yaşanan sorun Irak'ta kalmıyor. Filistin'de yaşan sorun sınırları içinde kalmıyor. Suriye'deki sorunlar da tüm bölge ülkelerini yakından etkiliyor. Hükümet olarak son 9 yılda Suriye ile çok yakın bir iletişim teşkil ettik. Ticaret hacminin arttırılması karşılıklı ziyaretlerin çoğaltılması dahil bir çok konuda verimli görüşmelerimiz oldu.

Dost ve kardeş Suriye'ye gerekli reformları yapması demokratik hakları teslim etmesi bunun için de dostça ve kardeşçe telkinlerde bulunduk.

Suriye'deki kaosu görüyoruz. Mısır ve Libya'nın kalkınması için gerekli desteği verdik. Suriye bize verdiği sözü tutmadı. Geçmişte olduğu gibi şiddet baskı yoluyla halkın isteğini bastırmaya çalıştı.

Geçmişte baba Esed'in zulmüne maruz kalan Suriye bugünde oğul Esed'in zulmüne maruz kalıyor. İnsan şuanda hayatını kaybediyor. Onbinlerce insan kokmşu ülkelere sğındı. Gıda sağlık maddeleri gibi temel ihtiyaçların eksikliği hat safhaya ulaştı. Ülkesini terk etmek zorunda kalanlar bugün komşularına sığındı.

Suriye'de yaşanan dram karşısında uluslararası toplumun süratle hareket etmesi kaçınılmaz bir hal almıştır. Öncelikle düzenli insani yardım sağlanmalıdır. Uluslararası toplum Suriye konusunda son derece kararlı bir tutum sergilemelidir. BM ve Arap ligi kararları izlenmesi gereken yol haritasını ortaya koymuştur. Kofi Annan'ın girişimlerinin sonuç vermesini elbette cani gönülden arzu ediyoruz. Bu sözleri sadece zaman kazanmak için kullanması muhtemeldir.

Zalim ile kurbanı aynı kefeye koyan her girişim şiddetle sonuçlanacaktır. Suriye rejimi tarafından gerekli iş birliğinde bulunmadığı takdirde BM'nin sorumluluğu üstlenmesi kaçınılmaz bir zorunluluk halini alacakltır. Güvenlik Konseyi bundan kaçınırsa Suriye halkının meşru müdaafa hakkından başka seçenek kalmayacaktır.

Şiddete dur diyemeyen Güvenlik Konseyinin barış sağlayamaması acizliktir. Biz tankların topların ağır silahların sivil yerleşimleri hedef aldığı çocuk ve yaşlıların vurulduğu bir ortamda vicdani bakış açısını gözler önüne koyuyoruz. Uluslararası toplumun bu konuda ahlaki bir sorumluluğu olduğuna innaıyoruz.

Biz bugün İstanbul'da ahlaki bir sorumluluğun gereği olarak bir aradayız. Hepinize burada bulunmanız sebebiyle şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum. Buradan Suriye'ye sadece ve sadece vicdan gözüyle bakıyoruz. Bugün canları kurtarmak istiyoruz. Her türlü çıkarı elimizin tersiyle itiyoruz.

Bugün vereceğimiz mesaj net ve kesin olmalıdır. Kendi halkına zulmeden bu rejimin iktidarda kalmasını sağlayacak hiç bir karar söz konusu olmamalıdır.

Üzerimize düşen sorumluluk eylem birliğini sağlamaktır. Suriye halkını temsil eden Suriye Ulusal Konseyinin azim ve kabiliyetine inanıyoruz.
Milli Misak Belgesi'nde etnik köken din dil mezhep ayrımı reddedilmiş bütün vatandaşları kucaklayan etnik bir anlayış benimsenmiştir. Anayasal demokrasiyi güçler ayrılığını hesap verilebilirlik şeffaflık Suriye'nin geleceğini belirleyecek ilkeler olarak açıklamıştır.

Kuşkusuz, Suriye'de iktidar bizzat Suriye'liler tarafından demokratik yollarla inşaa edilecektir. Bu sorunun hayata geçirilmesi için katkıda bulunmak gerekiyor. sandık aslında Suriye halkının önüne getirilmelidir. uluslararası camianın önünde demokratik seçim gerçekleşmelidir.

Bugün buradan Suriyeli kardeşlerimize yalnız olmadıklarını hatırlatmak istiyoruz. Diğer ortaklarımızında aynı kararlılıkla davranacaklarına inanıyoruz. Akan kanın durdurulmasına inanıyoruz. Hala rejim ölüm kusmaya devam etmektedir. Bugüne kadar sözlerin hiç birini bu rejim zaten tutmamıştır. Bir an önce istikrara güvenliğe huzura kavuşmasını istiyoruz.

Suriye halkı bunu başaracaktır. Kendi rotasını kendisi çizecektir. Kimse kuşku duymasınki mahsum canlara kastedenler mutlaka cezalarını çekecektir. Bir kez daha Suriye halkını gönülden selamlıyorum. katılkıdığınız için hepinizi saygıyla sevgiyle selamlıyorum teşekkür ediyorum."

ALMAN BAKAN: SURİYE'DE ZAMAN KISITLAMASINA KARŞIYIZ

İstanbul'da gerçekleştirilen Suriye'nin Dostları İkinci Toplantısı'na katılan Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, Suriye'de çözüm konusunda bir mühlet tanınmasına karşı olduklarını söyledi. Bir zaman kısıtlamasına gitmenin çözüm üretmeyeceğini belirten Westerwelle, "Bir sınırlandırma bu dönemde yanlış anlaşılabilir." dedi.
Toplantı başladığı sıralarda gazetecilere açıklamada bulunan Alman Dışişleri Bakanı, "Nihai açıklamada açık bir şekilde göreceksiniz; biz siyasi bir çözüm istediğimizi biliyoruz ama bu sürecin asla bitmeyecek bir müzakere süreci olamayacağını da biliyoruz." diye konuştu.
Westerwelle, ayrıca "Şu an önemli olan tek şey şiddetin durması ve o da Esed rejiminin sorumluluğunda." ifadelerini de kullandı.

KONFERANSIN GÜNDEMİ

Dışişleri Bakanlığı iki gün önce konferansın gündemini şöyle açıklamıştı:
"Konferansta Suriye'de kan dökülmesinin bir an önce durdurulması, güvenlik güçlerinin yerleşim yerlerinden çekilmesi, ihtiyaç sahibi Suriyelilere düzenli ve kesintisiz insani erişim sağlanması, Suriye'de muteber bir siyasi geçiş sürecinin başlatılması, Suriye'deki şiddet ortamından kaçarak komşu ülkelere sığınan Suriye vatandaşlarına geçici koruma sağlanması gibi konularda ilgili BM ve Arap Birliği kararları çerçevesinde yürütülen uluslararası faaliyetler gözden geçirilecek ve önümüzdeki dönemde atılabilecek adımlar değerlendirilecektir.
Bu bağlamda, BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın ortaya koyduğu 6 maddelik plan ile ilgili son durumun da ele alınması öngörülmektedir. Suriye halkının meşru talep ve beklentileri doğrultusunda ülkede demokratik bir dönüşüm süreci başlatılması amacıyla Suriye muhalefeti tarafından son dönemde gerçekleştirilen faaliyetler de Konferans gündeminde yer alacaktır."

Ajanslardan

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 3
Bugün : 66
Bu Ay : 801
Toplam : 801

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom