12 Yıl Eğitim Yasası Meclisten Geçti

Kamuoyunda "4+4+4" olarak bilinen ve zorunlu eğitimi kademeli olarak 12 yıla çıkaran kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda 295 oyla kabul edildi.

12 Yıl Eğitim Yasası Meclisten Geçti Türkiye-Dünya

 Kamuoyunda "4+4+4" olarak bilinen ve zorunlu eğitimi kademeli olarak 12 yıla çıkaran kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda 295 oyla kabul edildi. 1 çekimser, 91 red oyu kullanıldı.

TBMM Genel Kurulu, TBMM Genel Kurulu Başkanvekili Sadık Yakut Başkanlığı'nda saat 14.00'te toplandı. Kamuoyunda 4+4+4 eğitim sistemi olarak bilinen 'İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin ilgili maddeleri görüşüldü. Temel kanun olarak iki bölümde görüşülen 27 maddelik kanun teklifinin önce 1. bölümünü oluşturan 1-13, ardından da 2. bölümü oluşturan 14-27'inci maddeleri görüşüldü. Yoğun tartışma ve gergin ortamda geçen görüşmeler 4 gün sürdü.

Teklifin 2 bölüm maddeleri üzerinde yapılan görüşmeler sonrası TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, 2. bölümün maddelerinin oylamasına geçti. Yapılan oylamada 295 kabul, 91 ret ve 1 çekimser olmak üzere 387 oy kullanıldı. Buna göre teklif yasalaştı. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer yapılan oylama sonra bir teşekkür konuşması yaptı.

OKULA BAŞLAMA YAŞI 6'YA ÇEKİLDİ

Kabul edilen kanuna göre; 1997 yılında getirilen 8 yıllık kesintisiz eğitim tarihe karıştı. Eğitimi kademeli hale getiren ve 12 yıla çıkaran kesintili eğitim sistemi Genel Kurul'dan geçti. 4 günlük maratonun ardından yasalaşan teklif eğitim sistemini sil baştan yenileyecek. İlk olarak okula başlama yaşı 7'den 6'ya indiriliyor. Böylelikle yeni dönemde okula başlayacak olan öğrencilerin sayısının 1.2 milyondan, 2 milyona çıkması bekleniyor.

EĞİTİM KADEMELİ HALE GETİRİLDİ

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ifadesiyle 28 Şubat'ın son izleri de silindi, o dönemle özdeşleşen 8 yıllık kesintisiz eğitim ifadesi kaldırıldı. Bunun yerine ilköğretim ve ortaöğretim ifadeleri getirildi. Eğitim sistemi 4'er yıllık olmak üzere kademeli olarak 12 yıla çıkartıldı. İlköğretim ifadesi gitti yerine ilkokul ve ortaokul geldi bir anlamda 28 şubat öncesine geri dönüldü. Bu okullarında ayrı ayrı kurulması kararlaştırıldı. Yasalaşan teklifle çok tartışılan İmam Hatiplerin orta kısımının da açılmasına olanak sağlandı. Bunun yanı sıra Kuran-ı Kerim ve Hz. Muhammed'in hayatının seçmeli ders olarak okutulması da kabul edildi.

YENİ SİSTEMDE MESLEK LİSELERİ ÖZENDİRELECEK

Yasayla birlikte ara eleman açığının giderilmesi için meslek liseleri özendirilecek. Çocukların yeteneklerine göre mesleki okullara yönlendirilmeleri sağlanacak. Meslek liseleri her alanda desteklenerek 28 Şubat sürecinde kaybettiği öğrenci potansiyelini yeniden kazanması sağlanacak.

2012-2013 eğitim yılında başlayacak yeni düzenleme ile YÖK'ün aldığı kat sayı kararı da yasal güvenceye kavuşturuldu. Yasayla birlikte, merhum Başbakanlardan Bülent Ecevit ve Necmettin Erbakan ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan'ın adları 4 üniversiteye verildi.

Çok tartışılan Fatih Projesi kapsamında yapılacak alımlar da kamu ihale kanunu kapsamı dışına çıkartıldı. Böylelikle 4 yılda alınacak olan 15 milyon tablet için bakanlık yerli üreticileri baz alan bir ihale sistemi ile alıma çıkacak. Ancak bu alımlar yerli sermaye grupları arasında "rekabete uygun şekilde" yapılacak.

BAŞBAKAN, MİLLETVEKİLLERİYLE YEMEKTE BULUŞTU

"4+4+4" düzenlemesinin TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesinin ardından AK Parti milletvekillerine yemek veren Başbakan Erdoğan, milletvekillerinin bugün tarih yazdığını belirterek, "Sizler tarihimize kara bir leke olarak kazınmış, bin yıl süreceği iddia edilen 28 Şubat'ın izini, 28 Şubat'tan 15 yıl sonra, geri dönmemek üzere tarihin tozlu raflarına Allah'ın izniyle kaldırdınız. İşte bu nedenle sizleri kutluyorum" dedi.

"4+4+4" düzenlemesinin TBMM Genel Kurulu'nda oy çokluğuyla kabulm edilip yasalaşmasının ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde AK Parti milletvekillerine yemek verdi. Yemeğin ardından milletvekillerine hitaben bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, "Ortaya koyduğunuz çalışmalardan dolayı, ortaya koyduğunuz performansınızdan dolayı, mücadelenizden dolayı, özellikle de sabrınızdan, metanetinizden dolayı gerçekten kalbi hislerle her birinizi tek tek tebrik ediyor, şahsım, ülkem ve milletim adına sizlere teşekkür ediyorum" dedi.
Erdoğan, "Doğrusu bugün ben çok duyguluyum. TBMM, özellikle de sizler bugün birkez daha tarih yazdınız. Tarihe silinmeyecek bir not düştünüz" diyerek, "Belki bunu biz anlamıyor olabiliriz ama inanıyorum ki, gelecek kuşaklar, gelecek nesiller bunu anlayacaklar ve bizleri hayırla yad edecekler" ifadelerini kullandı.

Çıkarılan yasanın, sadece milli eğitimi ilgilendiren bir yasa olmadığın belirten Başbakan Erdoğan, bu yasanın Türkiye'de milli egemenliğin gerçek sahibinin kim olduğunu bir kez daha teyit ettiğini ifade etti. "Çıkardığımız yasa, Türkiye'de demokrasinin ne kadar ileri standartlara ulaştığının, aynı zamanda ne büyük bir içtenlik kazandığının ispatı olan bir yasadır" diyen Başbakan Erdoğan, "Çıkan bu yasayla egemenliğin millete ait olduğu bir kez daha kayıt altına alınmıştır" dedi.

Başbakan Erdoğan, konuşmasında, "Sizler sadece bir yasa çıkarmadınız, sizler baskıyla, dayatmayla getirilen bir düzenlemeyi milletin vicdanına ve kendi vicdanınıza kulak vererek demokratik yollarla düzelttiniz" derken, faşist bir baskıyla gelen düzenlemenin demokratik yollarla düzeltildiğini kaydetti. Başbakan Erdoğan şöyle devam etti:

"Sizler tarihimize kara bir leke olarak kazınmış, bin yıl süreceği iddia edilen 28 Şubat'ın izini, 28 Şubat'tan 15 yıl sonra, geri dönmemek üzere tarihin tozlu raflarına Allah'ın izniyle kaldırdınız. İşte bu nedenle sizleri kutluyorum, tarihi bir düzeltme yaptığınız için egemenliği yeniden millete tevdi ettiğiniz için, millet egemenliğini ve demokrasiyi bir kez daha yücelttiğiniz için sizleri tebrik ediyorum, kutluyorum."

"MİLLETTEN DERSLERİNİ ALDILAR"

Başbakan Tayyip Erdoğan, "4+4+4" görüşmeleri sırasında CHP, MHP ve BDP'nin aynı safta yer aldığını savunarak, "Biz bu tavrı 12 Eylül halk oylaması sırasında da tıpkısının aynısıyla gördük ve yaşadık. Neler yapmadılar ki, orada da AK Parti bir taraftaydı, diğerleri bir tarafta. Ama sabırlıydık, tahammüllüydük. Ve neticesini de hamd olsun 26 maddelik o paketi çıkartarak gördük" diye konuştu.

Referandumda 26 maddelik pakete vatandaşın onay verdiğini söyleyen Başbakan Erdoğan, "Çünkü millet, kendi temsilcilerini haklı mücadelesinde yalnız bırakmıyor. Ama haksız bir mücadelenin içerisinde olanları da işte sandığa her zaman olduğu gibi gömüyor" şeklinde konuştu.

CHP, MHP ve BDP'ye yüklenen Erdoğan, "12 Eylül'de nasıl milletten derslerini aldılarsa, bugün de aynı şekilde milletten derslerini aldılar" dedi. Başbakan Erdoğan, CHP'nin Tandoğan'da yaptığı grup toplantısını da eleştirdi. Başbakan Erdoğan CHP'nin Tandoğan mitingiyle ilgili olarak şunları söyledi:

"Tandoğan Meydanı'nda ana muhalefet partisi grup toplantısı yapacak kadar bu ülkede bir Meclis iç tüzüğünü bilmeyenlerden oluşan bir kadrodur. Orada gidersin, normal mitingini yaparsın. Ama 'salı günü gideceğiz, grup toplantımızı orada yapacağız' dediğin zaman, şecaat arz ederken, sirkatin söylersin. Bunların durumu bu. Ve destek kıtalarının neler yaptığını gördünüz. Kim bunların destek kıtaları; işte o malum STK'lar ve o malum STK'ların da pedagojik yanları varmış, psikolojik yanları varmış. Doğru aynen öyle. Hakikaten hem pedagojik tedaviye ihtiyaçları var, hem de psikolojik..."

"CHP, DARBEYE ÇANAK TUTMAKTAN ÇEKİNMEDİ"

CHP'nin sokaklarda yapılan eylemlerin faturasını polise kestiğini savunan Başbakan Erdoğan, "Polise taşla, sopayla saldıran kim; bunlar. Ondan sonra polis ne yapmış, su sıkmış. Ee ne yapacaktı? Başka bir şey yapmadı ya, su sıktı. Neymiş, boyalı suymuş. Olabilir" diye konuştu.
Ana muhalefeti eleştiren Başbakan Erdoğan, CHP'nin ülkenin karanlığa sürüklenmesinde her zaman başrolü oynadığını iddia etti. Erdoğan, "Demokratik yollarla engelleyemediği düzenlemeleri, bürokratik yollarla engellemeye yoluna gitti. Hiç birinde başarılı olmadığı zamanlarda da CHP orduyu göreve çağırmaktan, darbeye çanak tutmaktan, darbe çığırtkanlığı yapmaktan hiçbir zaman çekinmedi. Bugün çıkarttığımız yasayla CHP, azınlık olarak çoğunluğa hükmetme iradesinin artık ortadan kalktığını görmüştür" dedi.

"KUR'AN BİR SÜS EŞYASI DEĞİLDİR"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kuran'ın ve Hz. Peygamber'in hayatının seçmeli ders olması konusunda CHP'nin eleştirilerine de cevap verdi. Erdoğan, CHP'nin bu konuda önerge verilmesinden çok rahatsız olduğunu belirterek, Kılıçdaroğlu'nun İzmir'de yaptığı konuşmayı hatırlattı ve şunları söyledi:

"Burada ne dese beğenirsiniz; 'biz Kur'an-ı Kerim'i böyle gayet güzel, işlemeli kılıflar içerisinde odamızın başucunda hep saklarız. Yastıklarımızın hemen altında, başucumuzda saklarız.' Ahh ahh, gel de Akif'i anma. Akif merhum çok güzel söylüyor; 'Ya açar Nazm-ı Celil'in, bakarız yaprağına, yahud üfler geçeriz bir ölünün toprağına. İnmemiştir hele Kur'an, bunu hakkıyle bilin, ne mezarlıkta okunmak ne de fal bakmak için.' Sayın Kılıçdaroğlu, Kur'an bir süs eşyası değildir, Kur'an bir ilham kaynağıdır.

Onun için Akif'i biraz okuman lazım. Sadece milli marş olarak İstiklal Marşı'nı da okumak yetmez. Anlamak lazım, onu duymak lazım. Ama bunlarda öyle bir şey yok. Biz diyor 'Besmeleyi çeker, okuruz.' İnşallah öyledir. Ve Meclis'te de bir tanesi, 'din bezirganları' olarak AK Parti'yi kastediyor. Olsa olsa en ala din bezirganı sizden olur. Çünkü bu yaşanır, konuşulmaz. Aradaki fark bu. Ve bundan niye o kadar rahatsız oluyorsunuz, burada madem sıkıntınız yoktu, oy birliğiyle Genel Kurul'dan bu iş çıksa, böyle bir tartışma olur mu? Niye bu sizi rahatsız ediyor? Hiç bunun sizi rahatsız etmemesi gerekirdi. Ya ne demek, seçmeli bu, zoraki değil, mecburi değil. Kemal efendi, senin torununu oraya zorla gönderme gerek yok. İsteğe bağlı, ister gönderirsin, ister göndermezsin. Böyle bir şey yok, rahat ol. Bütün efradınız, bunlar da rahat olsun."

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 9
Bugün : 648
Bu Ay : 6628
Toplam : 6628

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom