Kazakistan Büyükelçisi'nden Belediyeye Ziyaret

Sempozyum'a katılmak üzere Malatya'ya gelen Kazakistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Canseyit Tüymebayev, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ı ziyaret etti.

Kazakistan Büyükelçisi'nden Belediyeye Ziyaret Malatya Haber

Tüymebayev ziyarette yaptığı konuşmada, Malatya'dan İsmet İnönü, Turgut Özal gibi büyük önderler çıktığını, Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ın da bu topraklardan doğup büyüyen birisi olarak, ülkeye çok büyük hizmetler vereceğini düşündüğünü belirterek, Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ı beraberinde işadamlarıyla birlikte Kazakistan'a davet etti.

Büyükelçi Canseyit Tüymebayev, Kazakistan'ın toprak bakımından dünyanın 9. büyük ülkesi olduğunu, bir tarafında Çin, bir tarafında Rusya bulunduğunu, Rusya ile Gümrük Birliği Anlaşması olduğunu ve bunun da büyük avantajlar sağladığını söyledi.

Kazakistan'da büyük pazarların bulunduğuna dikkat çeken Tüymebayev, "Rusya ile 7 bin 500 kilometre sınırımız var, yer altı kaynaklarımız da çok fazla. Türkiye'nin sanayi alanındaki tecrübesi dünya çapında meşhur. Türk organize sanayi bölgeleri mükemmel çalışıyor.

250-300 dolayında sanayi bölgesi var. Sizi işadamlarıyla birlikte Kazakistan'a davet ediyorum. Bizde de kayısı yetişiyor ama böyle üretim yapılamıyor. Malatya kayısısı hakikaten farklı. Allahınıza gurban" şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Ahmet Çakır ise Kazakistan'ın gelecek vadeden büyük bir ülke olduğunu ifade ederek, "Kazakistan bulunduğu konum itibariyle yatırımcılar için büyük bir avantaja sahip. Özellikle Türk yatırımcıların bunu görmesi gerekiyor. Malatya her anlamda, sanayicisiyle, yatırımcısıyla Türkiye'nin bir ç ok yerinde ciddi yatırımlar yapıyorlar. Kazakistan'da yatırım yapması kendileri açısından da, ülkemiz açısından da büyük avantajlar sağlayacaktır.

Bu yatırımların iki ülke arasındaki dostluğun ve kardeşliğin gelişmesine de önemli katkılar sağlayacağını inanıyorum" dedi.

Belediye Başkanı Ahmet Çakır, ziyaretin anısına Büyükelçi Tüymebayev'e kayısı ile kayısı kristali hediye ederken, Büyükelçi Tüymebayev de Başkan Çakır'a resim işlemeli porselen tabaklarla katalog ve albümler verdi.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar

Malatya Platformu

Malatya Hava Durumu

malatya hava durumu malatya hava durumu

Site İstatistikleri [05.07.2017'den beri]

Çevrimiçi Ziyaretçi : 4
Bugün : 126
Bu Ay : 2610
Toplam : 2610

Son Eklenen Firmalar

Nas çelik para kasası

FİRMA DETAYI

Büyük Otel

FİRMA DETAYI

Hayat Hastanesi

FİRMA DETAYI

Park Hospital

FİRMA DETAYI

Çapa Tarım

FİRMA DETAYI

Çınar Koleji

FİRMA DETAYI
Haber Scripti: KayısıNet - Malatya Web Tasarım | Hosting Yer Sağlayıcı: MiTelekom